Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 62

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 62 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 62

Albert Einstein’in görelilik ilkesinin bir sonucu olan Lorentz daralması başka bir deyişle uzunluk büzüşmesi, ışık hızına yakın hızlarda hareket eden bir cisim sabit duran bir gözlemci tarafından daha kısaymış gibi görünmesi olarak ifade edilmektedir. Bu daralmanın miktarı cismin hızına bağlıdır. Aşağıdaki görselde verilen örnekte olduğu gibi cismin hızı ışık hızına yaklaştıkça gözlemciye göre cismin uzunluğu da sıfıra yaklaşacaktır. Cisim ile birlikte hareket eden bir gözlemci için cismin uzunluğu normal olarak görünecektir. Görelilik ilkesine göre,
Lorentz daralma formülü L(v) = L 0 • / 1 – biçimindedir.

Formüle göre L fonksiyonu, v hızına sahip bir nesnenin gözlemciye göre uzunluğunu ifade eden fonksiyondur. Denklemdeki L0, hareketsiz haldeki nesnenin uzunluğu ve c ışık hızıdır.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. lim L (v) ifadesinin değerini bulunuz.

  • Cevap:

2. Gerçek uzunluğu 100 metre olan bir cismin hızı v = -y0 km/sn lik hıza yaklaştığında Lorentz daralma formülüne göre bu cismin uzunluğunun sabit duran bir gözlemci tarafından yaklaşık olarak kaç metre olarak görüneceğini hesaplayınız (/lT , 3,31 alınız.).

  • Cevap:

3. L fonksiyonunun v c apsisli noktasında limit değerinin olup olmadığını bulunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 62 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!