Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 64

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 64

Taksimetre, taksilerde hizmet bedelinin hesaplanması amacıyla kullanılan cihazdır. Taksilerde ödenen ücretler bölgelere ve şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bir taksimetrenin normal çalışma esnasında ücretlendirme sistemi şöyledir:

• Taksimetrenin bir açılış ücreti vardır. 1 km sonra belirlenen sabit ücret açılış ücretine eklenir. Bundan sonra her kilometre için toplam ücrete km başına belirlenen sabit ücret eklenir.
• Taksi duruyorsa ya da 15 km/sa. ve altında bir hızla yol alıyorsa taksimetre otomatik olarak bekleme konumuna geçer. Bekleme konumunda taksimetre her 1 dakika dolduğunda belirlenmiş olan bekleme ücretini toplam ücrete ekler.

İstanbul’da 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanan güncel sarı renkli taksi açılış ücreti 5.55 TL, kilometre başına ücreti 3.44 TL ve bekleme ücreti ise her 1 dakika için 53 kuruştur. Belirtilen tarifenin uygulandığı dönemde Ataşehir’den Kadıköy’e sarı taksiye binerek gitmek isteyen bir yolcu, yolun yoğunluk durumunu öğrenmek için İstanbul trafik yoğunluk haritasını açmıştır. Haritada bindiği noktadan varış noktasına kadar olan mesafenin 5 km olduğunu ve yolun 3000 ile 3500. metreler arasındaki bölümünde trafiğin yoğun olduğunu görmüştür. Taksi trafiğin yoğun olduğu 3000. km den başlayarak 3500. km nin sonuna kadar 15 km/sa. sabit hızla gitmiş, yolun diğer bölümlerinde ise 15 km/sa. den daha hızlı hareket etmiştir.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Yolcunun Ataşehir’deki biniş noktasından Kadıköydeki varış noktasına kadar taksiyle yaptığı yolculuğunda taksimetrenin gidilen mesafeye (km) göre ücretlendirme tarifesini ifade eden f fonksiyonunun kuralını bulunuz ve grafiğini çiziniz.

  • Cevap:

2. Birinci soruda elde ettiğiniz f fonksiyonuna göre aşağıdaki tabloda verilen ifadelerden doğru olanların karşısına D, yanlış olanların karşısına Y yazınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!