Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 65

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 65

Bitkilerde aşılama işlemi daha kaliteli ve daha verimli türleri üretmek için yapılır. Üretilmek istenen meyvenin çekirdeği toprağa ekildikten bir süre sonra fidan elde edilir. Bu fidanların istenen nitelikte meyve vermesi için özellikle ilkbahar aylarında fidan, belirli bir boy ve gövde kalınlığına ulaşınca aşılama işlemi yapılır. Bunun için istenilen türün ağacından alınan ve üzerinde aşı gözleri (tomurcuklar) bulunan dal parçasıyla (aşı kalemi) tepeden aşılama yapılır.

Bir üniversitede botanik bilimi üzerine çalışan ve en verimli aşılama yöntemini araştıran bir araştırma görevlisi, başlangıçta boyu 8 cm olan bir A meyvesi fidanı dikdikten sonra sırasıyla aşağıdaki işlemleri ve gözlemleri yapıyor:

• Dikimden sonra fidanın boyunun zamana (gün) göre boyunu (cm) f( t) = -3 + 8 şeklinde ifade ediyor.
• Bir süre sonra fidanın aşılama için yeterli gövde kalınlığına ulaşmadığını fark ediyor ve fidanın boyu 32 cm ye ulaşınca yeni dalların uzamasını engelleyip gövdenin kalınlaşmasını sağlamayı amaçlayarak budama makasıyla fidanın tepeden ğ ini kesiyor.
• Bu budama işleminden sonra fidanın dikiminden itibaren zamana (gün) göre boyunu (cm) ifade eden g fonksiyonunun kuralını g(t) = 8 + 3 • logft) — 20) şeklinde ifade ediyor.
• Fidanın boyunun 29 cm ye ulaştığı günün sonunda aşılama için yeterli gövde kalınlığına ulaştığını
gözlemleyen araştırmacı, fidanın tepesinden 10 cm lik kısmını kesiyor ve bunun yerine verimli bir tür olan A meyvesi ağacından alınan 7 cm uzunluğundaki aşı kalemini fidana yapıştırarak sıkıca sabitliyor.
• Yapılan aşılama işleminin ardından fidanın boyu 1 hafta boyunca sabit kalmıştır. Sonrasında ise aşı kalemindeki tomurcukların uzamasıyla fidanın dikiminden itibaren zamana (gün) göre boyunu (cm) h(t) = j) • (t — 155 ( + 26 kuralıileverilen h fonksiyonun grafiği ile ifade ediyor.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!