Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83

Üç boyutlu (3B) kalem, elde kullanılan bir üç boyutlu yazıcı olarak tanımlanabilir. Üç boyutlu kalemi, üç boyutlu yazıcıdan farklı olarak bilgisayarda tasarlanmış bir çizim için elimizle kontrol edebiliyoruz. Üç boyutlu yazıcıda motorların yaptığı x, y ve z eksenlerindeki hareketleri kendimiz yapıyor ve oluşan katmanlardan bir model elde edebiliyoruz. Böyle bir üç boyutlu kalem üreten şirkette, yeni üretilen kalemlerin en idealperaken- de satış fiyatını belirlemek üzere görevlendirilen satış sorumlusu Samet Bey ile satış elemanı İsa Bey arasında aşağıdaki konuşma geçmiştir:

Samet Bey : Satış fiyatını belirlemeden önce üretim maliyetini hesaplamalıyız. Sabit gider olarak üç boyutlu kalemlerin üretimi için gerekli olan aletler ve makinelerin maliyeti için 10 000 Türk lirası ve ayrıca değişken gider olarak da üç boyutlu kalem başına başına düşen plastik ve buna benzer diğer materyaller için 40 Türk lirası harcandı.

İsa Bey : Yeni ürettiğimiz üç boyutlu kalemin çok satılacağını düşünüyorum ancak fiyatı çok yüksek olursa o zaman satın alan kişi sayısında azalma olur.

Samet Bey : Haklısınız bu konuda pazar araştırması yaptık ve üç boyutlu kalemin fiyatının artması ile satışların azaldığı sonucuna ulaştık. Uzmanlarımız fiyata bağlı talebi belirleyebilmek için aşağıdaki fiyat-satış miktarı grafiğini hazırladılar.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. m maliyet fonksiyonu olmak üzere n adet üç boyutlu kalemin üretim maliyetini veren fonksiyonun kuralını bulunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!