Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 95

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 95 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 95

Çamaşır makineleri sıkma işlemini yaparken tamburun dönüş hızı dakikadaki ya da saniyedeki devir sayısı ile ölçülmektedir. Saniyedeki devir hızı Hz birimi ile dakikadaki devir hızı ise rpm ile ifade edilir. rpm ve Hz arasında 1 rpm = -60 Hz eşitliği vardır. Devir hızı, yıkanmış çamaşırın kuruma süresini etkilediği gibi makinenin harcadığı enerji miktarına bağlı olarak ödenecek elektrik faturası miktarını da etkilemektedir. 1. Şekilde mini bir çamaşır makinesi ve makinenin içinde bulunan tamburu gösterilmiştir.
Makine mühendisi Asya Hanım bir çamaşır makinesi fabrikasının araştırma geliştirme bölümünde tasarlanan mini çamaşır makinesinin çalışmasını test ederken sıkma işlemi sırasında dört dakikalık bir gözlem yapıyor.

Asya Hanım’ın gözlem sonuçlarına göre elde ettiği fonksiyonlar ve grafik aşağıda verilmiştir:

[0,[email protected] dakika aralığında tamburun devir hızını (rpm), f fonksiyonu ile ifade ediyor.
Güncel elektrik tarifesine göre makinenin sıkma işlemi sırasında tamburun devir hızına (rpm) bağlı olarak ödenmesi gereken miktarı (kuruş) 2. Şekildeki g fonksiyonuna ait grafik ile modelliyor.
Zamana (dakika) göre ödenecek miktarı (kuruş) gözlem yaptığı dört dakika için h(x) = 2×3 — 12×2 + 18x + 8 kuralı verilen h fonksiyonu ile ifade ediyor.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Tamburun zamana (dakika) bağlı devir hızını (rpm) gösteren f fonksiyonunun kuralını bularak bu fonksiyonun [0,4] ndaki grafiğini çiziniz.

  • Cevap:

2. f fonksiyonunun grafiğinden faydalanarak tablodaki soruları yanıtlayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 95 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!