Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 97

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 97

Camilerde gün ışığı ve hava, duvarlarda ve kubbelerde bulunan pencereler aracılığıyla içeri girer. Bu yüzden bu yapıların inşasında yapının aydınlatılması ve hava akımının rahatça sağlanabilmesi için pencerelerin konumlandırılışı, şekli ve büyüklüğü önem arz eder.

1. Şekil’de camilerde vitray sanatıyla süslenen pencerelere örnek verilmiştir. Bu pencerelerden esinlenilerek yeni yapılacak olan bir caminin pencereleri 2. Şekildeki gibi bir dikdörtgen ve bu dikdörtgenin üst kısmına yerleştirilmiş yarım daireden oluşacak şekilde tasarlanıyor. Pencereler caminin duvarına duvarın sağ ve sol yanından yaklaşık 2,38 metre boşluk kalacak ve pencereler arası mesafe 2,20 metre olacak şekilde yerleştirilecektir. Her bir pencerenin çevre uzunluğu 16 metre olacak şekilde ayarlanacaktır.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Camide aydınlatmayı daha iyi sağlamak amacıyla pencerelerin alanlarının en büyük olacak şekilde inşa edilmesi planlandığına göre pencerelerden birine ait yüksekliğin kaç metre olması gerektiğini 2. Şekil’den yararlanarak bulunuz (r = 3,14 alınız. Sayılar virgülden sonra 2 basamak kullanılarak hesaplanacaktır.).

  • Cevap:

2. Pencerelerde vitray tekniğiyle yapılan renkli camların bir metrekare fiyatı 250 Türk lirası olduğuna göre caminin 56 metre uzunluğundaki duvarına alanı en büyük olacak şekilde yapılacak pencerelerin toplam cam maliyetinin kaç Türk lirası olacağını bulunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!