Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Başak Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fevzi KURT, Filiz ÇUKUROVA, Hacı Bayram KURT, Serkan DİKKAYA, Sevgi ALTINPINAR tarafından 224 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Mehtap KEÇELİ tarafından yapılmış.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Polenler, mayozla oluşan ve birbirinden farklı özelliklere sahip üreme hücreleridir. Polenler; su, rüzgâr, hayvanlar ve insanlar gibi farklı vektörler (taşıyıcı) tarafından dişiçik tepeciğine ulaşır. Polenlerin dişicik tepeceğine ulaşmasına tozlaşma denir. Bazı çiçekler kendi kendine tozlaşma I gerçekleştirmelerine rağmen bazen karşılıklı (çapraz) tozlaşmalar yaparak kalıtsal çeşitliliği artırabilmektedir. Çiçekli bitkilerde dişicik borusu uzunlukları birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Genellikle kısa dişicik boruları kendi kendine tozlaşmayı ve döllenmeyi kolaylaştırır. Buna rağmen I bazı bitkilerin çiçeklerinde uzun dişicik borularının bulunması, tür içi çeşitliliğin sağlanması için önemli bir uyumdur. Dişiçik tepeciğine ulaşan polenlerden sadece bazıları dişicik borusundan yumurtalığa doğru ilerleyerek döllenmeyi gerçekleştirebilme potansiyeline sahiptir.

27. Kısa dişicik borusu tozlaşma ve döllenmeyi kolaylaştırmasına rağmen bazı bitkilerin çiçeklerinde uzun dişicik borularının bulunmasının sebepleri nelerdir? 

  • Cevap:

28. Uzun veya kısa dişicik borusuna sahip çiçeklerde tozlaşmayı sağlayan etkenleri yazınız.

  • Cevap:

29. Çiçeğin yapısı ile ilgili
I. Dişicik borusu erkek organdan uzun olan çiçekler, çapraz tozlaşmayı kolaylaştırır.
II. Uzun dişicik borusuna ulaşan polenlerin bazıları yumurtalığa ulaşmayabilir.
III. Dişicik borusunun kısa olması, kendi kendine tozlaşmayı kolaylaştırır.
ifadelerinden hangileri doğrudur?
A) Yalnız I B) I ve II C) II ve III D) I ve III E) I, II ve III

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir