Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 210 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 210 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 210 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Başak Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fevzi KURT, Filiz ÇUKUROVA, Hacı Bayram KURT, Serkan DİKKAYA, Sevgi ALTINPINAR tarafından 224 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Mehtap KEÇELİ tarafından yapılmış.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 210 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

8. Bazı varyasyonların kalıtsal olmaması nasıl açıklanır?

  • Cevap:

9. Biyolojik ıslah çalışmalarının önemini açıklayınız.

  • Cevap:

10. Son zamanlarda antibiyotik kullanımını azaltmak amacıyla sosyal medya üzerinden Sağlık Bakanlığının bilgilendirme çalışmaları, reçetesiz antibiyotik satışının yasak olması, hekimlerin gerekli olmadıkça antibiyotik ilaçları yazmamaları dikkatinizi çekmiştir. Bu durumun sebepleri nelerdir?

  • Cevap:

11. Doğal seçilim ile yapay seçilimin farkları nelerdir?

  • Cevap:

Böceklerde pestisit direnci ilk olarak 1947 yılında karasineklere uygulanan DDT’ye karşı bulunmuştur. Pestisitlere karşı direnç gelişimi sonucunda zararlılarla mücadelede başarısızlık görülmesi 1 nedeniyle aşırı dozda ve sık ilaçlama yapılmakta bu da ürün maliyetini artırmaktadır. Böceklerde 1 salgılanan bazı enzimler; büyüme, gelişme ve beslenmeyi sağlarken pestisitin zararlı etkisini de 1 azaltır ve böylece bu enzimler sayesinde pestisite karşı direnç gelişir. Direnç gelişiminin hızı;
zararlı canlının üreme hızına, göç durumuna, pestisit uygulama dozu gibi durumlara bağlıdır.
Tarımsal üretimde yanlış uygulamalar sonucu doğal seçilimle oluşan pestisit direncini farklı verileri  kullanarak da ispatlamak mümkündür. Örneğin İngiltere’de endüstriyel devrimle doğal seleksiyon  sonucu doğada yalnızca koyu renkli güvelerin kalması durumu ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra da  doğadaki popülasyonun tamamen koyu renkli formlardan oluştuğu belirlenmiştir. Yine aynı yıllarda  bitkilerde görülen ağır metal toleransı da doğal seleksiyon sonucu oluşmuştur.
12. Böceklerde pestisitlere karşı oluşan direnç, pestisitin kullanılmasından önce mi sonra mı ortaya 
çıkmıştır? 

  • Cevap:

13. Bir türde pestisit direncinin kısa zamanda oluşması, türe ait hangi özellikler sayesinde gerçekleşir?

  • Cevap:

14. Endüstriyel kirliliğin ortaya çıkması sonucu güvelerin doğal seçilim yoluyla hayatta kalmasını sağlayan faktörler nelerdir?

  • Cevap:

15. Doğal seçilimle ilgili olarak
I. İnsanlar tarafından gerçekleştirilir.
II. Türün sahip olduğu biyolojik çeşitliliği azaltır.
III. Adaptasyonu sağlar.
IV. Kültür canlılarının üretilmesinde kullanılan yöntemdir.
ifadelerinden hangileri doğrudur?
A) I ve II B) II ve III C) I, II ve III D) I , II ve IV E) ) I, II, III ve IV

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir