Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Başak Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fevzi KURT, Filiz ÇUKUROVA, Hacı Bayram KURT, Serkan DİKKAYA, Sevgi ALTINPINAR tarafından 224 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Mehtap KEÇELİ tarafından yapılmış.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Ökaryot hücrelerde DNA replikasyonunda görev alan enzimler bir sütunda, enzimlerin işlevleri diğer bir sütunda verilmiştir. Buna göre uygun eşleştirmeyi yapınız.

  • Cevap:

1. DNA helikaz (….)
a) Çift zincirli DNA sarmalının açılması
2. DNA ligaz (….)
b) Yeni zincirlere nükleotit eklenmesi
3. DNA polimeraz (….)
c) DNA parçacıklarının arasındaki boşluğun kapatılması

2. Ökaryot hücrelerde DNA replikasyonu sırasında gerçekleşen olaylar aşağıda numaralandırılarak verilmiştir. Buna göre olayları doğru şekilde sıralayınız.
1. Kromatin yapısının yeniden oluşması (….)
2. Replikasyon orjinlerinin noktalarının belirlenmesi (….)
3. DNA çift ipliğinin birbirinden ayrılması (….)
4. Yeni sentezlenen DNA ipliklerinin birleştirilmesi (….)
5. DNA polimeraz aktivitesi ile yeni ipliklerin sentezlenmesi (….)

3. DNA’larında 15N bulunan E.coli bakterileri 14N içeren kültür ortamına bırakılarak bu bakterilerin üç kez çoğalmaları sağlanmıştır. Üçüncü çoğalma sonucunda bakteri DNA’ları ayrıştırılıp santrifüj edildiğinde 14N14N (normal azotlu) DNA taşıyan E.coli bakteri sayısının 14N15N (melez) DNA taşıyan E.coli bakteri sayısına oranı kaçtır?

5
like
2
love
1
haha
2
wow
12
sad
122
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir