Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mustafa KOÇAK, Sefer ERKILIÇ, Sema İZMİT
Yusuf GÜL, Yusuf Mesut KİLCİ tarafından 132 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Neval ÇETİN tarafından yapılmış.

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

12. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 114 Cevabı

9. Sahabiler Resûlullah’ın (s.a.v) meclisinde otururken sanki başlarının üzerinde bir kuş varmış da ses çıkarsalar veya kımıldasalar uçuverecekmiş gibi sükunet ve hürmet içinde durur, Efendimizi (s.a.v) büyük bir dikkatle ve anlamaya çalışarak dinlerlerdi. Efendimizin (s.a.v.) yanında kesinlikle seslerini yükseltmezler, yüksek sesle konuşan olursa hemen onu ikaz edip sesini alçaltmasını söylerlerdi. (Buhârî- Bed’ul Vahy, 287; Taberani, Süleyman b. Ahmed, el-Mu’cemu’l Kebir, nşr. Hamdi Abdü’l Mecid es-Selefi, Beyrut, 1984, s 471.)
Bu bilgide Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hangi temel özelliği üzerinde durulmuştur? Yazınız.

  • Cevap:

Ç) Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları okuyunuz ve doğru seçeneği işaretleyiniz.

10. Bir gün Hz. Muhammed (s.a.v.) ve arkadaşları otururken önlerinden bir cenaze geçer. O hemen ayağa kalkar. Yanındakiler, cenazenin Yahudi bir kişiye ait olduğunu söylerler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.), “Bu da bir insan değil mi?” diye cevap verir.
(Müslim, Cenâiz, 24.)
Bu hadis-i şerife göre Hz. Muhammed’in (s.a.v.) aşağıdaki özelliklerinden hangisine ulaşılamaz?
A) İnsana saygı gösterme
B) Herkesin yardımına koşma
C) Tüm insanlığa örnek olma
D) İnsana değer verme
E) İnce ruhlu ve nazik bir insan olma

  • Cevap: B

11. Türk edebiyatinın büyük şairi Fuzûlî, Su Kasidesi’nde Hz. Peygamberi (s.a.v.) vasıflandırmanın bereketiyle sözlerinin kıymetli inciler hâline geldiğini, nisan bulutundan düşen damlaların şahane inciler hâline dönerek yağdığını ifade etmiştir.
Fuzûlî’nin bu sözleri göz önüne alındığında,
I. Bütün şairlerin kaside yazmak zorunda olduğu
II. Peygamber edebiyatinın şairlerce ayrıcalık olarak görüldüğü
III. Peygamberi övmenin şairlerin şiirlerine değer kattığı
çıkarımlarından hangilerine ulaşılabilir?
A) Yalnız I B) Yalnız III C) I ve II
D) II ve III
E) I, II ve III

  • Cevap: B
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!