Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mustafa KOÇAK, Sefer ERKILIÇ, Sema İZMİT
Yusuf GÜL, Yusuf Mesut KİLCİ tarafından 132 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Neval ÇETİN tarafından yapılmış.

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

12. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 32 Cevabı

Soru:

11. Abdullah b. Ömer’in (r.a.);
• Henüz on üç yaşında iken Bedir ve Uhud Savaşlarına kattilmak istemesi,
• En çok fetva veren yedi sahabiden (el-fukahaü’s -seb’a) ve 2630 hadis ile Ebu Hü- reyre’den (r.a.) sonra en çok hadis rivayet eden sahabilerden (el muksirun) biri olması,
• Hz. Peygamber’in (s.a.v.) hayat tarzını benimsemesi ve onun emirlerini aynen yerine getirmesi,
• Kibir duygusuna kapılma endişesi ile sade giyinmesi, az yemek yemesi, her türlü münakaşadan ve kötü sözden uzak durması, soğukkanlı ve yumuşak huylu olması, özellikleri göz önüne alındığında,
I. Genç yaşına rağmen müşriklerin saldırılarına karşı yapılan savaşlarda aktif rol almak istiyordu.
II. İlmi yönüyle örnek bir sahabiydi.
III. Hadis ve sünnete uymadaki hassasiyeti ile bilinmekteydi.
IV. Günahtan kaçınma konusunda azami gayret gösterirdi.

çıkarımlarından hangilerine ulaşılabilir?
A) Yalnız I B) I-II C) I-II-IV D) M-MI-IV E) I-M-IM-IV

  • Cevap:

12. Kur’an-ı Kerim’de Peygamberimize (s.a.v.) itaatin önemini anlatan ayetler mevcuttur. Aşağıdakilerden hangisi bu ayetlerin dışında kalır?
A) “…O peygamber size neyi emrettiyse onu alın, neyi yasakladıysa ondan kaçının….”
(Haşr suresi, 7.ayet.)
B) “De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(A-i İmrân suresi, 31. ayet.)
C) “O (Peygamber), onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helal, kötü ve pis şeyleri haram kılar… Ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kur’an’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (A’râf suresi, 157. ayet.)
D) “Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur. Artik ona uyun. Başka yollara uymayın. Zira o yollar sizi onun yolundan ayırır. İşte sakınmanız için Allah size bunları emretti.
” (En’âm suresi, 153.ayet.)
E) “İşte bunlar Allah’ın ayetleridir. Biz onları sana hak olarak okuyoruz. Şüphesiz sen, Allah tarafından gönderilmiş peygamberlerdensin.” (Bakara suresi, 252. ayet)

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir