Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mustafa KOÇAK, Sefer ERKILIÇ, Sema İZMİT
Yusuf GÜL, Yusuf Mesut KİLCİ tarafından 132 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Neval ÇETİN tarafından yapılmış.

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

12. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 57 Cevabı

Soru:

4. Sahabiler zamanlarının çoğunu Kur’an-ı Kerim okumakla geçirmişlerdir. Kur’an-ı Kerim okumak, onu öğrenip öğretmek önemli bir ibadet kabul edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) “Sizin en hayırlınız, Kur’an-ı Kerim’i öğrenip öğretendir.” buyurarak onları teşvik etmiştir. Kur’an-ı Kerim’in bir anlamı da okumaktir. (Buhârî, Fedailu’l Kur’an, 21.)
Bu bilgide sahabenin hangi önemli özelliği üzerinde durulmuş olabilir? Yazınız.

  • Cevap:

5. “Sizden biriniz kendi nefsi için sevip istediğini kardeşi için de istemezse imanı kemale ermez.” (Buhari, İman, 7; Müslim, İman,71.)
Bu hadis-i şerifte Hz. Muhammed (s.a.v.) sahabenin nasıl davranmasını istemiştir? Bu davranışın insanlığa getireceği kazançlar neler olabilir? Yazınız.

  • Cevap:

6. Sahabe kelimesinin terim anlamı, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) erişmiş, onun zamanında yaşamış, Müslüman olarak Hz. Peygamber’i (s.a.v.) çok kısa bir süre olsa da görmüş, onun sohbetinde bulunmuş ve yine Müslüman olarak ölmüş kimse demektir. (Dinî Terimler Sözlüğü, s.318.)
Bu metne göre sahabe olma özellikleri nelerdir? Yazınız.

  • Cevap:

7. Hz. Peygamber (s.a.v.) Medine’ye gelen heyetler için Mescid-i Nebi’nin bitişiğindeki Suffe’yi, gerektiğinde de mescidin yanında kurulan çadırı misafirhane olarak kullanıyordu. ”Heyetler Sütunu” adını taşıyan bir direğin önünde Hz. Peygamber (s.a.v.) heyet ve elçileri kabul ediyordu. Gelen heyetlerin burada kaldığı sürede kendisinin ve sahabinin uygulamalarını, yaşantilarını görmelerini sağlıyordu. (İbn Sa’d, et-Tabakat, C4, s. 346.)
Hz. Peygamberin (s.a.v.) buradaki uygulamalarının amacı nedir? Yazınız.

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir