Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mustafa KOÇAK, Sefer ERKILIÇ, Sema İZMİT
Yusuf GÜL, Yusuf Mesut KİLCİ tarafından 132 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Neval ÇETİN tarafından yapılmış.

12. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

12. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 87 Cevabı

Soru:

7. Hz. Muhammed (s.a.v.) bir gün bir Yahudi ailenin çocuğunun hastalandığını duymuş ve hastalanan çocuğu ziyaret ederek ona duada bulunmuştur. Sahabilerden biri çocuğun Müslüman olmadığını ve ona neden acıdığını söylediğinde “Her doğan İslam fıtrafı üzere doğar. Sonradan ailesinin telkiniyle dine yönlendirilir.” buyurmuştur. (Buhârî, Cenâiz, 92.)
Hz. Muhammed’in (s.a.v. ) bu söz ve davranışı hangi alandaki değişime örnektir cahiliye ve günümüz toplumlarını da düşünerek açıklayınız.

  • Cevap:

Ç) Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları okuyunuz ve doğru seçeneği işaretleyiniz.

8. Mekke’de Cahiliye Dönemi’nde yaşanan haksızlık ve zulüm bazı vicdan sahiplerini harekete geçirmiştir. İçlerinde Hz. Muhammed’in (s.a.v.) de bulunduğu bir grup Hılfu’l-Fudul adı verilen bir antlaşma yapmışlardır. Bundan sonra hiçbir Mekkelinin veya misafirin güçsüz ve yalnız olduğu için haksızlık görmesine izin verilmeyecektir. Kırk yıl sonra bu antlaşmayı hafırlayan Hz. Muhammed (s.a.v.) “O antlaşmayı Arapların en değerli mallarına değişmem.” demiştir. (Adem Apak, Kur’an’ın Geliş Ortamında Arap Toplumu, s. 173.)
Bu bilgiden hareketle aşağıdaki çıkarımlardan hangisine ulaşılamaz?
A) Hılfu’l-Fudul sonrasında İslam dininin yayılmasının hız kazandığına
B) Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İslamiyet öncesinde de haksızlıkların karşısında yer aldığına
C) Mekke’de toplumsal kargaşanın yaşandığına
D) Hılfu’l-Fudul’un Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından her zaman önemsendiğine
E) Mekke’de iç barış ve huzuru sağlama yönünde çalışma yapıldığına

  • Cevap:

9. Hz. Peygamber (s.a.v.), Bedir Savaşı’nda en yakın kuyuyu karargâh yapmayı çevresindeki- lerle yapfığı istişare sonucu belirlemiş ve bir sahabinin teklifini kabul ederek karargâhı oraya kurmuştur. Uhud Savaşı’nda arkadaşlarıyla yapfığı istişare sonucunda kendi görüşüne aykırı olan Medine dışında meydan savaşı yapılması kararına uymuştur. (Muhammed Hamidul- lah, İslam Peygamberi, C 2, S. 942.)
Bu bilgiden hareketle Hz. Muhammed (s.a.v.) için,
I. İşlerini çevresindekilere danışarak yapmışfır.
II. Farklı fikirlere saygı göstermiştir.
III. Çoğunluğun görüşüne tabi olmuştur. yargılarından hangilerine ulaşılabilir?
A) Yalnız II
B) I ve II
C) I ve III
D) II ve III
E) I, II ve III

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir