Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Trafik ve İlk Yardım Meb Yayınları / 12. Sınıf Meb Yayınları Trafik ve İlk Yardım Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı

12. Sınıf Meb Yayınları Trafik ve İlk Yardım Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı


12. Sınıf Meb Yayınları Trafik ve İlk Yardım Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı

Soru

Okulunuzun gezi inceleme kulübü, yoğun sınav dönemi sonrası kayak merkezine gezi düzenliyor. Sınıf arkadaş­larınızla geziye katılıyorsunuz. Arkadaşınız kayak yap­mayı bilmediğini söylüyor ve sizden yardım istiyor. Kayak yapmayı öğrenirken kolunun üzerine düşüyor. Kolunun çok acıdığını ve kolunu kımıldatamadığını söylüyor. Ne yapar­sınız? 

Cevap

  • El yordamıyla da bu tür sıkıntılar hemen teşhis edilebilir. Kol ya da bilekte yerinden çıkma varsa ya da kırık varsa çok hafif şekilde bile dokunduğunuzda hemen anlayabilirsiniz. Hasta da zaten hemen tepki verecektir. Acının durumuna göre de yorumda bulunulabilir.

Soru

Okula kahvaltı yapmadan geldiğinizi düşününüz. Ders ara­sında alt kattaki kantine iniyorsunuz. Kantinde sıra bekle­mek istemeyen öğrenciler merdivenleri hızla iniyor. Hızla inerken size çarpan bir öğrenci merdivenlerden yuvarlan­dı. Omzunu tutarak sizden yardım istedi. Ne yaparsınız?

Cevap

  • Önce onun omzunun çıkıp çıkmadığını bir yerinde kırık olup olmadığını incelerim. Ona göre ona yardım ederim. Ona daha fazla zarar verecek bir yardım ya da destekten kaçınmak gerekir. Bunun içinde durumu bilip ona göre müdahalede bulunmak gerekir.

12. Sınıf Trafik ve İlk Yardım Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 151 CevabıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir