Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 130

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 130

1. Şiirden alınan “Dünyada ne yerim var/Ne adresim” dizelerinde ne. ne. bağlacının cümleye kattığı anlamı sözlü olarak ifade ediniz.

  • Cevap:

2. Aşağıdaki parçada yay ayraç içerisinde verilen boşluklara uygun noktalama işaretlerini yerleştiriniz.
Sık sık saatine bakıyordu( ) Dördü yirmi geçe saatine baktığı zaman yüreğine bir kurttur düştü( ) Ya gelmezse( ) Gelmesin( ) diye geçirdi içinden hafifçe bozularak( ) senin istediğin de bu değil mi( ) Fakat hemen anladı ki istediği bu değildi( ) Etiyle kemiğiyle( ) içi içine sığmayarak istediği gelmesiydi Perihan( )ın( ) Daha sabahtan uyanır uyanmaz ilk aklına takılan şey( ) saat dört buçukta buluşacaklarıydı( )

3. Aşağıdaki parçada yazımı yanlış olan kelimeleri bulunuz. Bulduğunuz kelimelerin altını çiziniz.
İstanbul’un baharı yokdur.
İstanbul’da oniki ayın yarısı kış, yarısı yazdır. Bahar, çokluk kış ortalarına serpişmiş yazdan kalma harikulade aydınlık, sım sıcaktır; kara kışın ortasında, karanlıkda çakan şimşekler gibi biran gelir, ertesi gün bu bir anlık mutluluğun öcünü almak istercesine; daha karanlık, daha sırıl sıklam günler bir birini kovalamaya başlar,
İstanbul’un baharı yokdur.

  • Cevap:

Aşağıda İsmet Özel’in Erbain-Kırk Yılın Şiirleri adlı kitabında yer alan Mataramda Tuzlu Su şiirinden bir parça verilmiştir. Bu şiir kitabını okuyarak şairin üslubuyla ilgili çıkarımlarda bulununuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 130 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
2
0
0
0
2
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!