Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20

1. Okuduğunuz metinde geçen “Tek Teknik unsurlardan yalıtıldığında ve genel olarak bakıldığında her ikisinin de insan ruhunu kavramaya, onun düşünce, davranış ve duygularına yön veren bilinçaltı süreçlerine daha yakından bakmaya ve onu çevresinden koparmadan bir “bütün” olarak görmeye çabalayan çalışma sahaları olduğu görülür.”, “Ruhun beden üzerindeki etkisini belli eden ve herkeste düzenli gözlemlenip günlük yaşamda en sık karşılaşılan bir örnek olarak içteki duygu ve heyecanların dışavurumunu gösterebiliriz.” cümlelerinde altı çizili kelimelerin anlamlarını kullanıldıkları cümlenin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi TDK’nin Türkçe Sözük’ünden kontrol ediniz.

Cevap:

kavramak: Her yönüyle ve iyice, kesin bir biçimde anlamak.
Bilinçaltı: 
Bilinç dışı olmakla birlikte, dilendiğinde kapsamındakilerin bilince çağrılabildiği zihin bölgesi, şuuraltı…
koparmadan: İlişiğini kesmeden
gözlemlemek: dikkatlice bakmak
dışavurum: Ruhsal olayların belli işaret veya tasvirlerle yansıtılması, insan ruhunun algılanabilecek biçimde kendini dışa yansıtması, ifade…

 

2. Metne göre edebiyat ve psikolojinin ortak özellikleri nelerdir? Sizce edebiyat ile psikolojinin başka ortak özellikleri var mıdır? Açıklayınız.

  • Cevap:

Edebiyat ve psikoloji biliminin asıl malzemesi olarak insandır.
Edebiyat ve psikoloji insanı bir bütünlük içinde kavrayarak onun doğasına yaklaşma gayretindedirler.
Genel olarak her ikisinin de insan ruhunu kavramaya, onun düşünce, davranış ve duygularına yön veren bilinçaltı süreçlerine daha yakından bakmaya ve onu çevresinden koparmadan bir “bütün” olarak görmeye çabalayan çalışma sahaları olduğu görülür.

3. Metne göre bir insanın ruh hâliyle bedeni arasındaki ilişkiyi yorumlayabilmek bize neler kazandırır?

  • Cevap: Yazara göre bir insanın hemen bütün ruh durumları, yüz kaslarının gerilim ve gevşemelerinde, bakışlarında, cildinin kanlanmasında, sesinde, kol ve bacaklarının, en başta ellerinin duruşunda açığa vurur kendini.

4. Metinden hareketle edebiyat ve psikolojinin birbirinden yararlanmasının birbirlerine nasıl bir katkı sağladığını açıklayınız.

  • Cevap: Psikolojinin edebiyata sağladığı en önemli katkıların biri insanın dünyasıyla  ilgili tespitleridir… Özellikle roman ve hikâye tahlillerinde başvurulan şahıs kadrosu sınıflandırılmalarında  psikolojiden oldukça detaylı bilgiler alınabilir.

5. Metnin konusu ile dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

Cevap:

Konu: Metnin konusu, edebiyatın psikoloji ve psikiyatri ile ilişkisidir.
Dil ve anlatım özellikleri: Metin, öğretici bir nitelik taşıdığı için  nesnel, açıklayıcı bir anlatım tercih edilmiş, kelimeler çoğunlukla gerçek anlamlarıyla kullanılmıştır.

 

6. Okuduğunuz metinde düşünceyi geliştirme yollarından hangileri kullanılmıştır? Bunun seçilen anlatım biçimine katkısını söyleyiniz.

  • Cevap: Karşılaştırma, örnekleme… Bunlar, anlatılanların daha anlaşılır, inandırıcı olmasına katkı sağlar.

7. Metindeki yardımcı düşüncelerden hareketle ana düşünceyi belirleyiniz.

  • Cevap: Edebiyatın psikolojiye psikolojinin edebiyata katkı sağlayacağı pek çok unsur vardır.

12. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close