Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 202

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 202

26. Türk romanı Cumhuriyet’in kurulmasından sonra öteki edebî türlere göre büyük aşama kaydeder. Türk edebiyatındaki kısa geçmişine rağmen okuyucuyu ve edebî çevreleri peşinde sürüklemeyi bilir. Bu dönemde özellikle 1950’li yıllardan sonraki toplumsal değişimler, romandaki tema ve konu çeşitliliğini artırır. Buna göre eserlerde — gibi konular üzerinde yoğunlaşmışlardır. Toplumcu gerçekçi, modernizm, postmodernizm gibi yeni roman anlayışları da Türk edebiyatındaki yerini alır. Bu dönemde Oğuz Atay, Ahmet Hamdi Tanpınar, Yusuf Atılgan, Adalet Ağaoğlu, Orhan Kemal, Yaşar Kemal gibi isimler; roman türünün gelişmesine katkıda bulunmuşlardır.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?
A) kuşak çatışması
B) köy ve köylü sorunları
C) yanlış Batılılaşmanın doğurduğu gülünç durumlar
D) gurbete çalışmaya giden işçilerin dramları
E) bunalımlı, topluma yabancılaşan bireylerin iç dünyaları

  • Cevap:

27. Roman yazarlarının yaygın biçimde tercih ettikleri bir roman unsurudur. Romanın kurmaca dünyasında yaşanmış, yaşanan ve yaşanacak olan her şeyi bilir, görür ve duyar. Onun son derece geniş bilme, görme, duyma imkânı, kahramanların gönlü veya kafasından geçenleri okumaya kadar uzanır. III. tekil kişi ağzıyla konuşur. Onun kendine has bir dil ve üslubu yoktur, yazarın dilini kullanır. Bu sebeple ona yazar-an- latıcı da denir.
Bu parçada aşağıdaki roman unsurlarından hangisi açıklanmıştır?
A) Tip
B) Gözlemci bakışı açısı
C) Karakter
D) Kahraman anlatıcı
E) Hâkim bakış açısı

  • Cevap:

Üç gün sonra ikramiyesiyle, piyangosuyla, zamanlarıyla, tenzilatiyle nakit ceza usulümüz bütün bir sistem olmuştu. Halit Ayarcı benim keşfimi tam Hollywood metoduyla ilan etti. Birkaç hafta içinde Ahmet Zamanî Efendi’yi herkes unutmuştu. Saatleri Ayarlama Enstitüsü ilk kuruluş anlarında dahi erişemediği bir teveccüh ve muhabbet kazandı. Bunun arkasından Saat Sevenler Cemiyeti vasıtasıyla tesis ettiğimiz köyler için Saat Ayar Ekipleri geldi. Zaten Saat Ayar İstasyonlarımız çoğalmıştı. Şehir bizimdi. Bir yığın genç kız ve erkek, sırtlarında Samiye Hanım’ın icadı üniformalar, yakalarında rozetlerimiz, gidip geliyorlar; umumi hayata neşe katıyorlardı.
Ahmet Hamdi Tanpınar’dan alınan bu parçadan yola çıkılarak yazarın üslubuyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
A) Arapça-Farsça kelimelere yer vermiştir.
B) Millî ve manevi değerleri ön planda tutmuştur.
C) Üst kurmacaya dayalı anlatımlara başvurmuştur.
D) Toplumcu gerçekçi anlayış doğrultusunda eser vermiştir.
E) Gösterme, bilinç akışı gibi teknikleri yoğun kullanmıştır.

  • Cevap:

29. Her sanatçı kendi gönlünde yaşayan özel kıtayı; sanatın sesleriyle büyüleyerek yaprak yaprak, dal dal ve dalga dalga dünyaya aktarmalıdır. Görüyoruz ki en büyük sanatçılar —
Aşağıdakilerden hangisi ile parça devam ettirilirse sanatçıların özgünlüğü vurgulanmış olur?
A) eserlerinin içeriklerinde kök saldıkları topraklardan beslenmişlerdir.
B) hayal gücü ile gerçeği birleştirerek eserlerini oluşturmuşlardır.
C) duygularıyla düşüncelerini kendilerine özgü bir anlayışla yansıtmışlardır.
D) dillerinin sade ve anlaşılır olmasına dikkat etmişlerdir.
E) iç dünyalarını ayrıntılarıyla yansıtmışlardır.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!