Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 249

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 249 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 249

6. Metinde Cemil Meriç’in “dil bilinci” ile ilgili düşünceleri nelerdir? Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Açıklayınız.

  • Cevap:

7. Metindeki anlatım biçimlerini ve düşünceyi geliştirme yollarını bularak aşağıdaki şemalara yazınız.

  • Cevap:

8. Okuduğunuz metni makale türüne uyarlamak isterseniz metinde hangi değişikliklerin olabileceğini açıklayınız.

  • Cevap:

Okuduğunuz metinde geçen aşağıdaki parçada anlatılmak istenen düşünce nedir? Açıklayınız.
Güzel sabahları kucaklayan sis gibi güzel eserleri saran bu sis de tabiî. Düşünceye cazip ve parlak bir biçim vermek küçültür düşünceyi. Büyük yazar içinden gelen sesi olduğu gibi haykırandır. Kelimeleri kullanırken avamın hoşuna gidip gitmeyeceğini düşünmez. Derin bir düşünceyi anlamak, o düşünceyi kavradığımız anda derin bir düşünceye sahip olmaktır. Kendi içine, kendi kalbine inmektir. Nesneleri bulutlar arkasından görürüz. Düşünmek bu sisleri yırtarak aydınlığa varmaktır.

  • Cevap:

2. Metinde geçen “yazar da tıpkı benim gibi düşünmüş” cümlesindeki tırnak işaretinin kullanım amacını açıklayınız. Metinde bu kullanıma benzer cümleler bularak bu cümlelerin altını çiziniz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 249 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!