Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere doğru kelimeyi/kelimeleri yazınız.
1. Öğretici metinlerde amaç okuyucuya…bilgi vermek..olduğu için bu metinlerde kelimeler genellikle..gerçek...anlamlarıyla kullanılır.
2. Hikâye, roman gibi edebî türlerde kahramanların ruhsal çözümlemesi yapılırken. psikoloji…ve ..psikiyatri..bilimlerinden yararlanılır.
3. Kaşgarlı Mahmut’un yazdığı…Divanü Lügâti’t-Türk….adlı eser, Türk dilinin ilk sözlüğü kabul edilir.
4. Teknoloji, Genel Ağ, sosyal medya, toplumsal değişim gibi unsurlar  yazı..…ve…konuşma… dilini etkiler.
5. Türk Dil Kurumunun; Derleme Sözlüğü, Türkçe Sözlük,…. Tarama Sözlüğü, Deyimler Sözlüğü, Yazım Kılavuzu ..gibi pek çok sözlük çalışması vardır.

Aşağıda numaralar ile verilen yazar isimlerini harf ile verilen eser isimleri ile eşleştirerek harfleri numaraların yanındaki yay ayraçların içine yazınız.

  • Cevap:

Konfüçyüs: “Bir ülkeyi yönetme görevini bana verseler, hiç kuşkusuz dili gözden geçirmekle işe başlarım.” diyor. “Çünkü dil yetersizse sözcükler anlaşmayı sağlayamaz, düşünce anlatılamaz. Ödevler gereğince yapılamaz; töre, kültür bozulur. Töre, kültür bozulursa hukuk yanlış yola sapar. Bu durumda şaşkınlığa kapılan halk; ne yapacağını, işin nereye varacağını kestiremez. İşte bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.”
Konfüçyüs’ün bu görüşüne katılıyor musunuz? Düşüncelerinizi nedenleriyle birlikte kısaca yazınız.

  • Cevap: Çünkü dil toplumu bir arada tutan en önemli varlıktır. Dili olmazsa bir toplum bir arada kalamaz. Bu da onun dağılmasını parçalanmasını kolaylaştırır. Dil bozulursa her şey bozulacağı için de düşmanlar ilk dile savaş açarlar. Bu yüzden dilimize sahip çıkmamız gerekmektedir.

12. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close