Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kompoziyon / 18 Mart Çanakkale Zaferi Kompozisyon

18 Mart Çanakkale Zaferi Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar


18 Mart Çanakkale Zaferi Kompozisyon

ÇANAKKALEM 

Sihirli bir anahtardın Sen “ÇANAKKALEM” Ya istiklal kapımızı açacaktın ya da kara bulut gibi üstümüze kapanacaktın. Çanakkale’dir kahramanlarımızın toprağı Yurdumuzun her yerinden tek bir amaç uğrunda ölmeye gelenlerin vatanı Kahraman askerlerimiz savaş sırasında taşıdı yaralı düşman askerlerini. Bunu yaparken de kurşunlara hedef olmayı göze almıştı Türk askerleri. Milli birlik ve beraberliğimiz hem bizi birbirimize bağladı hem de savaşı kazanmamızı sağladı. Kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden tüm insanımız birbirine yardımcı oldu. Ve vatanını canı pahasına da olsa savundu.

Mustafa Kemal ve askerleri kenetlendirdi Türk Milletini. Zor günlerden biriydi. Conkbayır, Anafartalar, Arıburnu fethedildi. Türk askeri can çekişen, yaralı düşman askerini görünce, sırtında taşıyıp yardım etti. Savaşta bile olsa, Türk Milletinin insanlığıyla tüm dünyaya örnektir. ”Çanakkale Geçilmez” dediler. Ne kadar canverse de vazgeçmediler. Düşman askerini yok ettiler. Türk tarihimizin en şerefli sayfalarını dolduran zaferimizdi “Çanakkale Zaferi”. Milletimiz, Mustafa Kemal’i tanıyınca güçlendi, kolayca birbirlerine kenetlendi. Çanakkale öncesinde yenilgiye uğrarken Ulu Önderimiz ile Milletimiz birlikteliği sağladı ve birden kazanmaya başladı. Düşmanlarımız şaşırıp bizden korkmuşlardı. Çanakkale Savaşı sırasında Ulu Önderimiz vuruldu. Cebindeki saat sayesinde kurtuldu ve bir mucize gerçek olmuştu.

En kanlı savaşlardan biriydi Çanakkale. Binlerce şehit verdi Türk Milleti. Savaş sonrasında Çanakkale’de acıydı fotoğraflar, geride kalan yetim çocuklar, zaferini üzüntü ile yaşayanlar, şehitlerimizin mektubunu ağlayarak okuyan analar. İşte bunlardı en acı fotoğraflar. Biliyoruz ki bugün bağımsız ve refah içinde yaşayabiliyorsak bunu kahraman şehitlerimize borçluyuz. Biz hiç “Çanakkale Geçilmez” diyen şehitlerimizi unutur muyuz? Bu savaşlarda canını feda eden şehitlerimizin karşısında saygı ile eğilirim, mekânlarının cennet olmasını ve rahat uyumalarını isterim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir