Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kompoziyon / 1923’ten Sonsuza Cumhuriyet Kompozisyon Yarışması

1923’ten Sonsuza Cumhuriyet Kompozisyon Yarışması

Sponsorlu Bağlantılar


1923’ten Sonsuza Cumhuriyet Kompozisyon Yarışması 

1923’ten Sonsuza Cumhuriyet Kompozisyon

Cumhuriyet Türk varlığının temelidir. Atamızın bize bıraktığı en büyük eserdir. İnsanca yaşam demektir. Neden bu kadar önemli, 29 Ekim’i her yıl neden kutluyoruz?  Kendimize bu soruları sorduk mu?

Cumhuriyet özgürlüğümüzü ilan etmenin bir yoludur. İlkokulda okuduğumuz andımızda, İstiklal Marşımızda, Cumhuriyet her zaman yanı başımızda. Yaşamak ne güzel değil mi bu topraklarda? Özgürce, istediğimiz gibi… Atamız olmasaydı eğer hala kölelikle, zorbalıkla, işkenceyle yönetilmeye devam ederdik. Cumhuriyetle birlikte “Egemenlik”  kayıtsız şartsız milletin oldu. Egemenliğimize kast etmek isteyen düşmanlarımıza karşı ülkemizi korumalı , uğruna dökülen kanları, canını feda eden atalarımızı ve feda etmekte olan askerlerimizi unutmamalıyız. Biz Atatürk’ ün evlatları olarak emanetimize sahip çıkmalıyız.

Düşün! Altındaki binlerce kefensiz yatanı . Düşün ki ne acılar ne çileler çekilmiş bu vatan uğrunda. Özgür olabilmemiz için, düşüncelerimizi korkmadan söyleyebilmemiz için ne mücadeleler verilmiş yurdumuzun dört bir yanında. Sakın unutma! Yurdunu, Atanı, geçmişini, tarihini… Bu yola 1923’ten beri geldiğini…  Korumalısın Cumhuriyetini. Çekebildiğin kadar yükseklere çek ay yıldızını. Yüksek tut sesini “İstiklal Marşımızı” okurken.

Bir gün İstiklal ve Cumhuriyet’i müdafaa mecburiyetine düşersek, vazifeye atılmak için içinde bulunacağımız vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceğiz. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir