Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 3. Sınıf Berkay Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları / 3. Sınıf Berkay Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı
3. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Cevapları

3. Sınıf Berkay Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


3. Sınıf Berkay Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı

3. Sınıf Berkay Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı 

Problem Kuralım
Yandaki saat modellerinde gösterilen saatlere uygun olarak bir problem kuralım.
Problemin Hikâyesi: Verilen zamanları sabah saatleri olarak düşünebiliriz. Bir öğrencinin yataktan kalkıp okula varması ile ilgili bir problem hikâyesi yazabiliriz.
Problemin Sorusu: Öğrencinin yataktan kalktıktan kaç dakika sonra servise bindiğini ve yolculuğunun ne kadar sürdüğünü sorabiliriz.
Problem: Mine her sabah saat 7.15’te yataktan kalkıyor. Kahvaltısını yapıp hazırladıktan sonra 8.30’da okul servisine biniyor. Saat 8.50’de okuluna ulaşıyor. Mine yataktan kalktıktan kaç dakika sonra servise binmiş ve yolculuğu kaç dakika sürmüştür?
Problemler
1. Özlem’in gittiği folklör kursunda dersler kırkar dakika, dinlenme molaları onar dakikadır. İlk ders, saat 15.30’da başladığına göre 2. ders başladığında saat kaçı gösterir?
2. Anıl, kardeşiyle bahçede oynamaya başladığında saat 14.15’i gösteriyordu. Annesi onları eve çağırdığında saat 15.10 olmuştu. Anıl ve kardeşi bahçede kaç dakika oynamışlardır?
3. Bir yolcu otobüsü Ankara’dan Samsun’a gitmek üzere saat 7.30’da hareket ediyor. Şoför, yolculuğun beş buçuk saat süreceğini söylüyor. Otobüs saat kaçta Samsun’da olur? 6
4. Deniz, hafta sonu dedesini ziyaret edecektir. Sabah erkenden hazırlanıp yola çıkar. Yolculuğu 1 saat 15 dakika sürer. Dedesinin evine vardığında saat 10.05’i gösterdiğine göre Deniz, saat kaçta yola çıkmıştır?
5. Yandaki verileri kullanabileceğiniz problem kurunuz ve çözünüz.
6. Bir okulda sabahtan öğleye kadar 4 ders, öğleden sonra 2 ders yapılmaktadır. Dersler kırkar dakika, teneffüsler onar dakika ve öğle arası 50 dakikadır. Bu okulda dersler 8.50’de başladığına göre derse giriş ve çıkış saatlerini gösteren 1 günlük bir çizelge hazırlayınız. Çizelgeye uygun olarak çözünüz.

  • Cevap
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir