Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
3. Sınıf Hayat Bilgisi Dizin Yayıncılık

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Dizin Yayınları Sayfa 170-171-172

3. Sınıf Dizin Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 170-171-172 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Dizin Yayınları Sayfa 170-171-172

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Dizin Yayınları Çözümleri Sayfa 170

İNSANLARIN DOĞAL ÇEVREYE ETKİLERİ

Ağaçları kesilmiş, dereleri kurumuş bir ormanda yaşayan hayvanlar sizce yaşamlarını sürdürebilirler mi? Neden?

  • Cevap: Hayır sürdüremezler çünkü ormanda yaşayan hayvanlar hayatlarını devam ettirebilmek için ağaçlara, derelere ve ırmaklara ihtiyaç duyarlar.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Dizin Yayınları Çözümleri Sayfa 171

Motorlu taşıtlarda, evlerde, fabrikalarda petrol ürünlerinin ve kömür gibi yakıtların kullanılması sonucunda ortaya çıkan bazı gazlar hava kirliliğine neden olur. Hava kirliliği canlıları olumsuz yönde etkiler.

Çevreye atılan atıklar doğal çevre için tehlike oluşturur. Arıtılmadan denizlere, nehirlere bırakılan atık sular doğal çevreye zarar verir. Plastik ve pil gibi atıklar da çevre kirliliğine neden olur. Bu atıklar havayı, suyu ve toprağı kirletir. Bu durum doğal çevrede yaşayan tüm canlıları olumsuz yönde etkiler.

İnsanların doğal çevre üzerindeki olumsuz etkileri ve bilinçsiz avlanma sonucunda, Akdeniz foku, vaşak, deniz kaplumbağası, kelaynak gibi bazı hayvan türlerinin nesilleri tükenmek üzeredir. Bir canlı türünün neslinin tükenmesi diğer canlıların da bu durumdan olumsuz etkilenmesine yol açar. Bu nedenle doğal çevreye zarar vermemeli, korumak için daha dikkatli ve bilinçli olmalıyız.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Dizin Yayınları Çözümleri Sayfa 172

Etkinlik Yapıyorum

1- Aşağıdaki kelime gruplarını kullanarak resme uygun bir hikâye yazınız.

  • Cevap: Zıpzıp Tavşan ve ailesi ormanda mutlu mesut bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlarmış. Yaşamlarını sürdürebilmek için ormanda ihtiyaçları olan her şey varmış. Bir gün koca koca iş makineleriyle insanlar geldiler. Ormandaki ağaçları birer birer kesip fabrika yaptılar. Ormandaki tüm yaşam fabrikanın gelmesiyle son bulmuş. Zıpzıp Tavşan ve ailesi ise hayatlarını sürdürebilmek için yeni bir orman bulmaya karar vermişler. Yeni orman ve evleri için uzun bir yolculuğa çıkmışlar.

2- Aşağıya insanların doğal çevrede yaptıkları değişiklerle ilgili örnekler yazınız.

  • Cevap: Çevremi gözlemlediğim zaman insanların doğal çevrede yaptığı birçok değişiklik bulunmakta insanlar doğayı kendilerinin yaşantılarına göre şekillendirirler. Bunun için de doğada birçok yapı yaparlar bu oluşturdukları yeni çevreye yapay çevre denir. Örneğin en başta evler, yollar, köprüler, barajlar, binalar, fabrikalar, alışveriş yerleri, pazarlar, parklar, göletler gibi daha da saya biliriz. Doğal olarak oluşmamış insan eliyle yapılmış tüm yapılar doğal çevreyi değiştiren etmenlerdir.

Doğal çevrede yapılan değişiklikler bazı canlı türlerinin yaşamını nasıl etkiler? Anlatınız.

  • Cevap: Doğal çevrede yapılan değişiklikler bazı canlı türlerinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Canlı türlerinin sayısı azalır ve nesillerinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Çözümleri Dizin Yayınları Sayfa 170-171-172  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
clap
3
unlike
2
angry
1
love
0
happy
0
confused
0
sad

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!