Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Meb Yayınları

3. Sınıf Türkçe 8. Tema Değerlendirme Çalışmaları Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

3. Sınıf Türkçe 8. Tema Değerlendirme Çalışmaları metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 3. Sınıf Türkçe Çalışma kitabı sayfa 123, 124, 125 (8. Tema Çevre, Sağlık ve Spor)

3. Sınıf Türkçe 8. Tema Değerlendirme Çalışmaları Cevapları

3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Meb Yayınları Sayfa 123 Cevabı

DİŞLER

Her sabah uyanınca,
Ben bilirim işimi.
Yüzümü sabunlarım,
Fırçalarım dişimi.

Hiç ağrımaz çürük yok
İnci gibi dişlerim.
Boş yere ceplerimde,
Beklemez yemişlerim.

Galip Naşit ARI

(İlk üç çalışmayı yukarıdaki metne göre yapınız.)

1. Şiirdeki çocuk aşağıdakilerden hangisi olabilir? İşaretleyiniz. Görsellerin altındaki yazma alanına, çocukların nasıl olduğunu ifade eden kelimeler (mutlu, sağlıklı, hasta, yorgun, mutsuz vb.) yazınız.

  • Cevap:

2. Şiirdeki çocuk hangi kişisel bakımlarını yapıyor? Siz hangi kişisel bakımlarınızı yapıyorsunuz? Tabloda işaretleyiniz.

  • Cevap: Yüzünü sabunluyor, dişini fırçalıyor, yemişler yiyor hep.

3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Meb Yayınları Sayfa 124 Cevabı

3. Okuduğunuz şiire içinde “sağlık’’ kelimesinin geçtiği bir başlık belirleyerek aşağıya yazınız.

  • Cevap: SAĞLIKLI ÇOCUK NASIL OLUNUR

4. Aşağıda hakkında bilgi verilen spor dallarının ne olduğunu noktalı yerlere yazınız.
HENTBOL :Elle oynanan bir oyundur. Takımlar 7 kişiden oluşur. Genellikle kapalı spor salonlarında oynanır. Amaç, topu rakip takımın kalesine atmaktır.
TENİS :Raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ üzerinden rakibin sahasına atmaya çalışır.
BUZ HOKEYİ :Buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular patenlerini giyip sopalarıyla diski kontrol etmeye çalışırlar. Diski kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar.

5. Aşağıda verilen her cümlede size uygun emojiyi işaretleyiniz.

  • Cevap:

6. Siz aşağıda verilen metindeki durumu yaşayan bir takımın antrenörü olsaydınız motivasyonu sağlamak ve karşılaşmadan galibiyetle ayrılmak için takımınıza neler söylerdiniz? Aşağıdaki yazma alanına yazınız.

Spor yarışmalarında yenmek, başarılı olmak kadar yenilmek de vardır. Yani spor karşılaşmaları hem kazananın hem de kaybedenin olduğu aktivitelerdir. Bu bir sporcunun ya da takımın kötü olduğunu göstermez, karşındakinin daha iyi olduğunu gösterir. Bazen karşılaşma sırasında yenilmekte olan oyuncuların motivasyonu ve umudu kaybolur. Bu durum da daha kötü oynamalarına neden olur.

  • Cevap: Gençler karşımızda gerçekten güçlü bir kip var. Olsun ne çıkar. Önemli olan güçlü olmak değil akıllı olmak ve inanmaktır. Belki kaybedeceksiniz ama akıllı olmaktan e inanmaktan vazgeçmeyin. Tarih kaybedeni değil ne olursa olsun inanıp da kazanını yazar.

3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Meb Yayınları Sayfa 125 Cevabı

7. Aşağıdaki cümleleri, 6. çalışmada verilen metne göre tamamlayınız. Her cümlede, ayraç içindeki kelimelerden birini seçiniz.

  • Cevap:

• Müsabaka kelimesi, metinde geçen yarışma (yarışma / aktivite) kelimesinin eş anlamlısıdır.
• Metinde, hem kazanmak kelimesi hem de bu kelimenin zıt anlamlısı olan kaybetmek (yenmek / kaybetmek) kelimesi kullanılmıştır.
• Metinde geçen iyi ve kötü kelimeleri, zıt anlamlı (zıt anlamlı / eş anlamlı) kelimelerdir.
• Metinde eş anlamlı (eş sesli / eş anlamlı) kelime kullanılmamıştır.

8. Aşağıda giriş bölümü verilmiş olan metinden hareketle bir hikâye yazınız. Bu hikâyeyi yazmadan önce, sakız ağacı hakkında bilgi edinmeyi sakın unutmayınız!

Siz hiç sakız ağacı gördünüz mü? Size bir sır verelim. Biz, onlarca kavak ağacı arasından yeşeren minicik bir tane gördük. Bu minik fidan, yanı başındaki upuzun kavaklar gibi uzayıp büyümeyi, onlarla arkadaş olmayı düşlüyordu. Ancak kavaklar onu aralarına almak istemedi çünkü bu gizemli ağaç onlara hiç benzemiyordu.

  • Cevap: SAKIZ AĞACI AĞLAR MI?

Geçen sene nenemler ile adaya gezmeye gittik. Ormanda gezerken bir de ne göreyim bir ağaçtan yaşlar akıyor. Çok üzüldüm yanına gittim ve sordum ağaç kardeş söyle bakalım neden gözünden yaş akıyor?

Ağaç: Yaş mı ilahi çocuk dedi, ne yaşı onlar benim sakızlarımdır. Akarlar insanlar da onları toplar kahve ve pasta yapımında hatta sakız yapımında bile kullanırlar.

Ben hayatımda ilk defa bu kadar şaşkındım ama sakız ağacının ağlamamasına çok ama çok mutlu olmuştum.

3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Meb Yayınları 8. Tema Çevre, Sağlık ve Spor Sayfa 123, 124, 125 3. Sınıf Türkçe 8. Tema Değerlendirme Çalışmaları Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
love
2
unlike
1
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!