Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık

4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 120

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 120 Cevapları SDR İpekyolu Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 120

Daha sonra diğer beherglasa çeşme suyunu dolduralım. Elimizle beherglasa dokunarak onun sıcaklığını kontrol edelim. Termometre ile beherglasın içindeki suyun sıcaklığını ölçerek bu değeri defterimize kaydedelim.
Öğretmenimizden ispirto ocağını yakıp sacayağının üzerine su dolu beherglası koymasını isteyelim. Suyu ısıtmaya başlayalım. 2, 4, 6 ve 8. dakikalarda suyun sıcaklığındaki değişimi ölçerek defterimize kaydedelim.
>ispirto ocağını söndürelim. Deney tüpüne buz parçalarını koyalım. Deney tüpünü tüp maşası ile tutarak sıcak su içine batıralım. Termometrelerden birini sıcak suyun içine, diğerini deney tüpündeki buz parçalarının arasına koyarak belli aralıklarla suyun sıcaklığını ölçelim. Ölçüm sonuçlarımızı defterimize yazalım.
Sorular

Buz ile çeşme suyunun sıcaklıkları için ne söyleyebiliriz?

  • Cevap: Buzun sıcaklı çok düşükken çeşme suyunun ise sıcaklığı daha yüksekti.

Suyun 2, 4, 6 ve 8. dakika sonunda ölçtüğümüz sıcaklık değerleri aynı mıdır? Aynı değilse sebebi nedir?

  • Cevap: Hayır aynı değildir. Çünkü su dakika geçtikçe daha da ısınmıştır.

Sıcak su içerisine deney tüpü içindeki buz parçalarını koyduğumuzda suyun ve buz parçalarının sıcaklığında değişim gözlemlediniz mi? Gözlemlerimizi nasıl açıklarız?

  • Cevap: Evet gözlemledim. Sıcak suyun soğuduğunu buz parçalarının da eridiğini gördüm. Bunun sebebi ise aralarında olan ısı alışverişidir.

4. Sınıf SDR İpekyolu Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
4
6
8
4
26
3
3

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!