Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Cevapları / 4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

4. Sınıf FenBil Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı 

Serdar’ın dedesi ve annesi elektrikler kesildiğinde aydınlanmayı nasıl sağlamışlardır?

 • Cevap:  Serdar’ın dedesi aydınlatmayı el feneri ve mum ile sağlamışlardır.

Serdar’ın dedesinin aklına okul yıllarının gelmesinin nedeni ne olabilir?

 • Cevap: Dedesi, okul yıllarında elektriğin olmadığını ve mum ışığında derslerini yaptığını hatırladığı için aklına okul yılları gelmiş olabilir.

Akşam olup hava karardığında evimizin camından sokaktaki kedileri, insanları ya da arabaları görebiliyoruz. Binaların aydınlatmasında kullandığımız aydınlatma araçları, sokak lambaları, dışarıdaki varlıkları görmemizi sağlar. Sokak lambaları olmasaydı gece dışarıdaki varlıkları bu kadar net görebilir miydik?

 • Cevap: Sokak lambaları olmasaydı gece dışarıdaki varlıkları bu kadar net görmemiz mümkün olmazdı.

Binlerce yıl önce insanlar geceleri, sokakları aynı şekilde mi aydınlatıyorlardı?

 • Cevap: Hayır. Binlerce yıl önce insanlar geceleri kandiller ile aydınlatıyorlardı.

Günümüzde kullandığımız aydınlatma araçlarının gelişimi nasıl gerçekleşmiştir?

Cevap:

 • İlki, tüm arkadaşlarımın tahmin edeceği gibi Dünyanın başlangıcından bu yana aydınlatma ve ısınma aracı olarak kullandığımız güneş!
 • Ardından tahmini olarak 400 milyon yıl önce keşfedildiği düşünülen ateş geliyor. Ateş hem geceleri ısınma aracı hem yemek pişirme hem de mağaralarda çizim yapabilmek için aydınlatma aracı olarak kullanıldı.
 • Daha sonra M.Ö. 4500 yıllarında topraktan yapılma ve içinde hayvansal yağ yakılabilen kandiller icat edildi. Kandilleri M.Ö. 3000 yıllarında keşfedilen mum takip ediyor. Mumlarla beraber meşaleler de kullanılmaya başlanmıştı.
 • 1800’ler de ise insanlar gaz lambaları ile tanıştı!
 • 1835 yılında James Bowman Lindsay tarafından başlatılan ve 1879 yılına kadar süren çalışmalar sonucunda nihayet Thomas Edison tarafından elektrik akımıyla aydınlık veren ilk kullanılabilir ampul icad edildi.
 • 1867 yılında radyo-aktivite alanındaki çalışmalarıyla tanınan Antoine Henri Becquerel tarfından floresan lamba olarak tanımlanabilecek ilk aydınlatma aracı icat edildi.
 • 1965’ten itibaren led lambalar üretilmeye başlandı. Led Aydınlatma Teknolojisi 1990 dan itibaren hızla gelişti. Günümüzde tüm aydınlatma sistemlerinin led olarak uygulanması mümkün hale gelmiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir