Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Cevapları / 4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

4. Sınıf FenBil Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı 

— Burası da neresi? Neredeyim ben?
Serdar olanlara bir anlam veremiyordu. Etrafındaki tüm eşyalar değişmişti. Bir yerden müzik sesi geliyordu. Sesin geldiği yöne gittiğinde, sesin bir gra- mafondan geldiğini anladı. Serdar, aydınlanmanın bir gaz lambası tarafından sağlandığını fark etti. Okulda gaz lambasının ampulden önce kullanıldığını öğrenmişti. Neresiydi burası? Sanki geçmişte yaşıyor gibiydi? Ailesini aramaya başladı. Seslendi, ama bir karşılık alamadı. Korkmaya başlamıştı. Birden annesinin sesini duydu. İrkildi. Koltukta uyuyakalmıştı. Olanların bir rüya olmasına sevindi. Bu rüyayı görme sebebi, öğretmeninin verdiği ödev olabilirdi. Öğretmeni, geçmişten günümüze ses teknolojilerini araştırmalarını istemişti.

Serdar’ın rüyasında gördüğü gramafon ne işe yaramaktadır?

  • Doğru cevap: Gramafon müzik dinlemeye yarar.

Günümüzde gramafon yerine hangi aletleri kullanmaktayız?

  • Doğru cevap:
  • Fonograf: Ünlü Amerikalı bilgin Edison tarafından 1877 tarihinde icat edilmiştir. Ses kayıt ve gerektiği zaman tekrar oynatılabilen cihazdır. Fonograf ise bir silindir ile çalışır.

    Gramofon: Thomas Alva Edison’un icat ettiği Fonograftan esinlenen Alman bilim adamı Emile Berliner tarafından icat edilmiştir. Gramofon, bir yuvarlak ince taş plak ile, fonograf ise bir silindir ile çalışır.

    Kaset: Ses veya sesle birlikte görüntü kaydedilen manyetik bant ihtiva eden kutu.

    CD ve DVD: James T. Russell’ın icadı olan optik diskten 1980 yıllarında keşfedilmiştir. CD’lere görüntülü ve sesli kayıt yapılabilmekte, bu kayıtlar CD çalar ile dinlenebilmektedir.

Ses teknolojilerini gelişimi hakkında neler biliyoruz? Arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Doğru cevap: İnsanlar ses teknolojilerini birçok alanda kullanmaktadır. Örneğin radyo ve televizyonlarda yer alan hoparlör ile sesin bizlere iletimi sağlanmaktadır. Başka bir örneğimiz ise megafon ile kalabalık alanlarda sesin şiddeti yükseltilerek herkese ulaşması sağlanır. Geçmişte yaşayan insanlar sesin şiddetini yükseltmek için farklı teknikler kullanmışlardır. Bunların başında hepimizin bildiği gibi boynuz gibi nesnelerin sesin şiddetini yükseltmek için kullanıldığıdır. 
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir