Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Cevapları / 4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

4. Sınıf FenBil Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı 

Niçin Dünya’nın bir yerinde gece yaşanırken başka bir yerinde gündüz yaşanır?

  • Cevap: Dünya kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafında dönmektedir. Dünya kendi ekseni etrafında belli bir eğime sahip olarak dönmeye devam ederken aynı zamanda Güneş etrafında da dönmektedir. Güneş etrafında eliptik bir yörüngede hareket halinde bulunmaktadır.Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle gece ve gündüz oluşmaktadır. Çünkü kendi ekseni etrafındaki hareketin sonucunda Güneş Dünya’yı belli bir açıyla taramaya devam etmektedir. Bu da gece ve gündüzün oluşmasına neden olmaktadır. Dünya’nın Güneş’e dönük kısımlarında gündüz, diğer kısımlarında gece yaşanmakta ve dönme hareketi nedeniyle bu olaylar birbirini takip etmektedir.

Şehirlerdeki saat farkının nedeni nedir?

  • Cevap: Saat farkı Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesidir. Saat farkı Güneş’in Dünya sathını taraması sonucunda oluşmaktadır. Güneş’in doğduğu yerlerdeki saat ile battığı yerlerdeki saat farkı gün içindeki şehirlerdeki saat farkını vermektedir. Doğuda olan şehir batıda olan şehre göre daha erken güne başladığından yani Güneş önce orada doğduğundan saat farkı geride olmaktadır. Yerel saat farkı bu şekilde oluşmaktadır.

Gece ve gündüz nasıl oluşur? “Dön Dön Dünya” adlı etkinlik yardımıyla bu sorularımıza cevap arayalım.

  • Cevap: Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesiyle Güneş’ten aydınlanma amaçlı yararlanma süresi de bu hıza bağlı olarak değişir. Güneş ışınlarının Dünya’yı aydınlatan kısımları gündüzü, aydınlatmayan kısımları geceyi yaşar.
0
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir