Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Gülhanım Demirtaş tarafından 145 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Behiye Renin GÜNDÜZ tarafından yapılmış.

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. İslam dininin inanç esaslarının neler olduğunu araştırarak defterinize yazınız.

 • Cevap:Dinimizde temel kaynaklarımız kitap(Kuran’ı Kerim) ve sünnettir. Son ilahi kitap olan Kur’an-ı Kerim ve onu bizzat yaşayarak insanlara tebliğ eden Peygamber Efendimizin sünneti, Müslüman’lar için itikat, ibadet, ahlak, muamelat, hukuk, siyaset gibi hayatın tüm alanlarında ilk başvurulacak kaynaklardır. Bunun yanında İcma ve kıyas’ta İslam dininin temel kaynakları arasındadır.

2. İslam’ın şartlarının neler olduğunu ilmihal kitaplarından araştırınız.

 • Cevap: İslam’da farz olan ibadetler şunlardır;Namaz kılmak.
  Oruç tutmak.
  Zekat vermek.
  Hacca gitmek.

3. İman, İslam, ayet, sure kavramlarının anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız.

 • Cevap İman: Etimolojik olarak güvenmek ve samimiyetle inanmak anlamlarına gelir. Kur’an’da sadece bir olan Allah’a ve kendisinin mesajına güvenmek anlamına gelmektedir. Genel anlamda bir dine ya da yaşam tarzına gönülden bağlanmak anlamı taşır.
 • İslam: Hazreti Muhammet’in yaydığı ve Kuran’da kuralları bulunan din, Müslümanlık.
 • ayet: Müslümanların kutsal kitabı olan Kuran’ın her bir tümcesine verilen ad; Kuran’da 6666 ayet vardır.
 • sure: Kuran’ın 114 bölümünden her biri.

4. Kelime-i şehadetin anlamını defterinize yazınız.

 • Cevap: Adı üstünde şehadet etme kelimesi demektir. Bu kelimede Allah’ı birliğine ve Hz. Muhammed’in onun peygamberi olduğuna şahitlik edilir. Müslümanlığın ön şartı olan bu kelimenin Arapçası şöyledir “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh”
  Manası şöyledir; Ben şahitlik ederim ki Allahtan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed onun kulu ve elçisidir.
18
like
4
love
4
haha
2
wow
1
sad
5
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir