Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Farelerin Göçü Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Alp'ın Birlik Çağrısı Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Alp ile Asamat Köprüsü Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Alp ile Asamat Köprüsü Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 72, 73 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 2. Ünite Hak Özgürlük ve Sorumluluk “Alp ile Asamat Köprüsü” Metni Cevapları

1. “Kötü şeyler yaptım Asamat Usta. Kendime yapılmasını istemediğim her şeyi başka insanlara yaptım. N’olur beni kurtar, güzel şeyler yapmaya zamanım olsun.” Alp’ın kendime yapılmasını istemediğim her şeyi başka insanlara yaptım dediği şeyler neler? Alp, halkın hak ve özgürlüklerine saygı gösteriyor mu?

  • Doğru cevap: Kimseye toprak vermemiş, herkesi köle gibi çalıştırmış, kimseye özgürlük tanımamışlardır. Alp halkın hak ve özgürlüklerine saygı göstermemiştir.

2. Başkalarının hakkına ve özgürlüklerine saygı göstermesek ne olur?

  • Doğru cevap: Önemini yitirmiş bir ülkede yaşıyor olurduk. Anlaşmazlıklar olur, kavgalar çıkar, kimse kimseyle anlaşamaz. Boş ve kötü bir ülkede yaşıyor olurduk.

3. Başkaları senin hak ve özgürlüklerine saygı göstermediğinde nasıl hissedersin?

  • Doğru cevap: Her insan gibi kötü hissederdim. Sonuçta bu haklar bana tanınmış ve saygı gösterilmediğinde bu hakların bana neden verildiğini sorgulardım.

4. Arkadaşlarınla beraber pasta aldınız ve paylaştınız, arkadaşınız oradan uzaklaştığında onun pastasını da yeseniz ne olur? Peki aynısı sizin başınıza gelse ne olur?

  • Doğru cevap: Arkadaşımın olan pastayı yemem. Çünkü o pasta onu hakkı kul hakkı yenmez. Bana aynısı yapılma üzülmem ama benim hakkımı yemesi yani kul hakkını yemek en büyük günahtır.

5. Dersin ortasında ayağa kalkıp bağıra bağıra şarkı söylemek özgürlük müdür? Neden? Başka bir arkadaşın bunu yapsa tepkin ne olur?

  • Doğru cevap: Dersin ortasında bağıra çağıra şarkı söylemek özgürlüktür. Çünkü insan yapmak istediği her şeyi yapamaz yapan insanlar özgür olur. Her ne kadar yanlış olsa da gülerdim komik olabilirdi.

6. Söyleyecek çok önemli bir şeyimiz varsa başkasının sözünü kesip söyleyebilir miyiz? Peki sen bir şey anlatırken daha sözün bitmeden arkadaşın konuşmaya başlasa bu saygısızlık olur mu?

  • Doğru cevap: Söyleyecek bir şeyim varsa başkasının sözünü bitirmesini bekler öyle söylerim veya rica edip öyle konuşurum. Eğer direk sözümü kesip konuşursa tepkimi koyarım. Ama rica edip sözümü keserse sorun olmaz.

7. Başkasının hak ve özgürlüklerine saygı göstermemenin bir bedeli olmalı mı? Nasıl?

  • Doğru cevap: Bence olabilir. Bunun sayesinde belki İnsanlar daha dikkatli olur ve başkasının hak ve özgürlüklerine saygısızlık etmezler.

8. Senin hak ve özgürlüklerine saygı göstermeyen birinin bile hak ve özgürlüklerine saygı göstermen gerekir mi?

  • Doğru cevap: Aslında hayır ama ben ona saygı gösterirdim sırf kendi yaptığından ders çıkarması için ama sonrasında hala aynı şekilde devam ederse bende ona saygı göstermem.

9. Başkalarının hak ve özgürlüklerine onlar da bizim hak ve özgürlüklerimize saygı göstersin diye mi saygı göstermeliyiz?

  • Doğru cevap: Hayır herkese saygı ile yaklaşmalısınız o kişi veya kişiler size her ne kadar saygı göstermiyor olsalar bile.
0
like
0
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir