Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Alp’ın Birlik Çağrısı Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Alp’ın Birlik Çağrısı Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 77 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 2. Ünite Hak Özgürlük ve Sorumluluk “Alp’ın Birlik Çağrısı” Metni Cevapları

1. “Baba ben hiçbir yere göl yapmak istemiyorum. İsteyen istediği yere gitsin, isteyen istediği gibi kendi özgürlüğünü seçsin. Alp cevap vermiş: Özgürlüğünü yok et demiyorum oğlum; özgürlüğün, birliğinizi güçlendirsin.” Birlikte yaşamak hak ve özgürlüklerimizi sınırlandırır mı?

 • Doğru cevap: Hayır sınırlandırmaz. Birlikten güç doğar. Bir kişinin tek başına yapamadığı işi birkaç kişi hemen bitirebilir. Ve yaptığımız işi yardım alarak yaparsak işimiz hemen biter.

2. Neden birlikte yaşarız? Tek başımıza yaşasak daha fazla hakkımız ve özgürlüğümüz olmaz mıydı? Robinson Crusoe* ya da Hay Bin Yakzan adada tek başına yaşadıkları için daha fazla hak ve özgürlüğe mi sahiptiler?

 • Doğru cevap: Hayır olmayız. Tek başına yaşayan insanların daha fazla yapması gereken işi olur ve yaptığı işlerde yardım edecek kimsesi olmaz.

3. Diğer insanlarla birlikte yaşamak bize ne kazandırır?

 • Doğru cevap: Birlik beraberliği daha iyi yapılmasını sağlar ve farklı örf ve adetleri kazanmamızı sağlar.

4. Arkadaş grubunda haklarına saygı gösterilmediğini düşün, onlarla vakit geçirmeye devam etmek ister misin? Haklarının ve ihtiyaçlarının önemsenmediği bir toplumda yaşamak ister misin? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır istemem çünkü ben onların haklarına saygı gösterirken onların benim haklarıma saygı göstermemeleri hoşuma gitmezdi. İstemezdim çünkü yanlış olan, hoşuma gitmeyen davranışlar olabileceği için.

5. Kendini ifade edemediğin bir ortamda bulunmak ya da böyle toplumun üyesi olmak ister misin? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır çünkü insan kendini ifade edemediği zaman kendine güveni kaybolur ve o ortamda bulunmak istemez.

6. İnsanların birlikte yaşamasında hak ve özgürlüklerini kullanabilmelerinin etkili olduğunu düşünüyor musun? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Bence etkili değildir çünkü kişiler arasında fikir uyumsuzluğu, anlaşmazlıklar, tartışmalar gibi olumsuz davranışlar olabilir.

7. Birlikte yaşadığımız için özgürlüklerimizin kısıtlandığını düşünüyor musun? Neden?

 • Doğru cevap: Çünkü şu sıralarda ülkemizde olumsuz birçok olaylar olduğundan dolayı biz insanlarda koruma duygusu çok olduğundan dolayı sahiplenme duygusu da doğuyor. Bu nedenle özgürlüğümüz kısıtlanabiliyor.

8. Diğer insanlarla birlikte yaşadığın için yapabildiğin, tek başına yaşasaydın yapamayacağın bir şeyler var mı? Bunlar nelerdir?

 • Doğru cevap: Bunlar evde yalnız kalmak mesela insanlarla yaşarken korkmuyorsam tek kaldığımda korkabilirim. Onun haricinde yapamayacağım bir şey yoktur.

9. Birlikte yaşayacağımız insanları biz mi seçeriz? Hoşlanmadığımız insanlarla da yaşayabilmek için nelere dikkat etmemiz gerekir?

 • Doğru cevap: Aile dışındaki insanları evet biz seçeriz. Hoşlanmadığımız insanla zaten yaşamamalıyız ben yaşamazdım.

10. Birlikte yaşadığımız insanlara karşı ne tür sorumluluklarımız vardır?

 • Doğru cevap: Onları rahatsız edecek davranışlarda bulunmamalıyız. Eşyalarına izinsiz dokunmamalıyız. Kuralları tek değil yaşayacağımız kişiyle belirlemeliyiz. Birbirimize saygılı olmalıyız ve bunun gibi sorumluluklar.

11. Hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği toplumlarda ne tür sorunlar ortaya çıkar?

 • Doğru cevap: Mutsuz insanlar oluyor. İnsanlar birbirini kırıyorlar. Hep tartışma ve sıkıntılar ortaya çıkıyor. Kimse kimseye saygı göstermiyor. Bu da çeşitli suçların işlenmesine neden oluyor.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir