Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı En Güçlü Kim Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı En Güçlü Kim Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 15 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı 1. Ünite İnsan Olmak “En Güçlü Kim? ” Metni Cevapları

1. Sivrisinek neden “Senden daha güçlüsü olur mu bu dünyada? El, ayak sende, kirli geziyorsun hem de. Akıl sende, çalışmak sende, yazı sende, kitap sende, bilgi-buluş sende, geriye ne kaldı bende?” demiştir?

 • Doğru cevap: İnsanı tanımlamak oldukça güç olmakla birlikte onu diğer hayvanlardan ayıran bazı özellikler vardır.  Elleri, ayakları, akılları, çalışmaları,düşünebilmeleri, yazı yazıp okuyabilmeleri bunlardan sadece birkaçıdır.

2. Timsah bisiklet yapabiliyor mu? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır. Timsahlar bisiklet yapamazlar. Çünkü timsahların elleri, ayakları, düşünme yetenekleri ve bilgi-buluş özelliği yoktur. Bu özellik daha çok insanlarda olduğu için bisikleti timsah değil de insanlar yapabilir.

3. Hangi hayvanın emeklilik ve sağlık sigortası var? Neden?

 • Doğru cevap: Hiçbir hayvanın emeklilik veya sağlık sigortası olmaz. Çünkü hayvanlar bir işte çalışmazlar emekli olabilmeleri için çalışmaları gerekir. Ayrıca sağlık sigortaları da yoktur olması için hayvanların her hastalandıkların da hastaneye gitmeleri ve tedavi olmaları gerekir. Yani hayvanların ne emekliliği, ne de sağlık sigortaları yoktur.

4. Banka müdürü olmuş bir at tanıyor musun?

 • Doğru cevap: Hayır tanımıyorum. Çünkü at bir hayvandır ve banka müdürü olamazlar. Atlar daha çok doğada yaşarlar ve banka müdürü olmaları için bazı özelliklerin olması gerekir. Atlarda bu özellikler hiç yoktur. Sadece atlar değil hiçbir canlı banka müdürü olamaz. İnsanlar hariç…

5. Tilkiler günde kaç saat ders çalışır? Neden?

 • Doğru cevap: Tilkiler ders çalışmazlar. Çünkü tilkiler okula gitmezler. Sadece okula gidenler ders çalışırlar. Tilkiler hayvan oldukları için bir insan gibi okula gidip ders çalışmazlar.

6. Kuşlar okula gider mi? Neden?

 • Doğru cevap: Kuşlar okula gitmezler. Çünkü kuşlar bir hayvandır. Hayvan oldukları gibi onlara ait başka özellikler vardır. Okula gitmek onların özellikleri değildir.

7. Keçiler kitap yazar mı? Neden?

 • Doğru cevap: Keçiler kitap yazmazlar. Çünkü keçiler elleri olmadığı için yazı yazamaz ve insan olmadıkları için düşünemezler. Ayrıca keçilerin kitap yazabilmeleri için ellere, düşünme yeteneğine, yaratıcılığa ihtiyaçları vardır.

8. Hayvanlar da cep telefonundan mesaj atar mı? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır. Hiçbir zaman hayvanlar cep telefonundan mesaj atmazlar. Çünkü hayvanlar elektronik eşyaları kullanamazlar. Kullanabilmeleri için bazı özellikler olması gerekiyor. Bu özellikler hayvanlar da yoktur. Daha çok bu özellikler insanda bulunduğu için insanlar mesaj atabilirler.

9. Bir kedi, iki kere ikinin dört olduğunu bilebilir mi? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır. Kediler iki kere ikinin dört olduğunu bilemezler. Çünkü kediler matematiksel işlem yapamazlar. Onu yapabilmeleri için güçlü bir akla ihtiyacı vardır. Bu da kedilerde yoktur.

10. Ceylanlar aslanları protesto eder mi ya da alkışlar mı? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır. Ceylanlar aslanları protesto edemez veya alkışlamazlar. Aslanlar ceylanları yerler. Genellikle ceylanlar aslanları görünce kaçarlar. Aslanlar ceylan gördükleri zaman yemek için kovalarlar. Bundan dolayı öyle bir şey olmaz.

11. Bir koyun, havanın yağmurlu olacağını bilerek önlem alır mı? Neden?

 • Doğru cevap: Bence hayır. Koyunun aklı yoktur. Bu yüzden düşünüp önlem alamaz. Bizi yaratan Yüce Allah insan dışında hiçbir varlığa bu özelliği vermemiştir. Bu yüzden koyunlar bilemez.

12. Havyanlar özgür müdür? Neden?

 • Doğru cevap: Hayvanların bazıları evet özgürdür ama bazıları da bir o kadar özgür değildir. Sokak hayvanları ve doğada yaşayan birçok hayvan bana göre özgürdür. Beslenmek için alınan evcil hayvanlar kısmi özgürdür. Ancak inek gibi hayvanlar bence özgür olan hayvanlar değildir. Bana göre özgürlük hayvandan hayvana değişir.

13. Hayvanların gelenek ve görenekleri var mı? Neden?

 • Doğru cevap: Hayvanların gelenek ve görenekleri yoktur. Çünkü hayvanların yaşam tarzı daha farklıdır. Gelenek görenek olması için yaşadıkları yerin önemi çoktur. Ancak hayvanların geneli doğada yaşadığı için gelenek görenekleri olmaz.

14. Hayvanlar beste yapar mı? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır yapamazlar.

15. Hayvanlar devlet kurar mı? Neden?

 • Doğru cevap: Bence kuramazlar. Çünkü hayvanlar devlet kurabilecek kadar düşünemezler. Ayrıca hayvanların hepsi birbirinden farklıdır. Kendi aralarında adaleti sağlayamazlar.

16. İki sincap birbirine küser mi? Neden?

 • Doğru cevap: İki sincap birbiriyle küsebilir. Sonuçta hayvanların duyguları var. Bu yüzden anlaşmazlığa düşebilir ve birbirleriyle konuşmayabilirler.

17. Hayvanlar birbirine şaka yapar mı? Neden?

 • Doğru cevap: Hayvanlar birbiriyle oyun oynuyor ise şaka da yapabilirler. Çünkü hayvanların kendi aralarında illaki bir iletişim şekli vardır. Bu da aralarında şakalaşmayı getirebilir.

18. Hayvanlar birbirlerine hoşgörülü davranır mı? Neden?

 • Doğru cevap: Bence hoşgörülü davranırlar. Çünkü hayvanlarda insanlar gibi birbirine hoşgörülü davranır yeri geldiğinde birbirine kin de tutabilirler.

19. Hayvanlar da kendi aralarında adaleti sağlayabilir mi? Neden?

 • Doğru cevap: Bence sağlayamazlar. Çünkü güçlü olan hayvanlar hep zayıf olan hayvanları muhakkak ezecektir. Bu da hayvanların kendi aralarında adaleti sağlamayacağını gösterir.

20. Hayvanlar kendi aralarındaki engellilere nasıl davranıyorlar? Neden?

 • Doğru cevap: Hayvanlar kendi aralarında engellilere nasıl davranırlar bilemeyiz. Çünkü bazı hayvanları engelli bırakan da hayvanlar olabiliyor. Örneğin, insanlara nasıl genelleme yapamıyorsak, hayvanlara da yapamayız.

21. Yukarıda bahsedilenlerin önemli bir kısmı insana ait özelliklerdir. İnsanı insan yapan daha ne gibi özellikler vardır? Bu özelliklerin insanlarda olmaması bir eksiklik midir?

 • Doğru cevap: Ümit, korku, sevgi, şefkat, sabır, sebat, güler yüz, nezaket, cesaret, gayret, öğrenmek, hizmet, rıza, adalet, tevazu, bunlardan bazıları ve bunların olmaması eksikliktir.
2
like
2
love
1
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir