Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Papağan Masalı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Oğul Sınaması Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Kadının Yardımı Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Kadının Yardımı Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 102, 103 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 3. Ünite Adalet ve Eşitlik “Kadının Yardımı” Metni Cevapları

‘Yoksul adam ne senet bilirmiş ne de sepet Şaşırıp kalmış O; insana, insan sö­züne güvenirmiş. Sarrafın bu inkârı karşısında:

Yoksul adam: Bu adalet mi? Bu insanlık mı? Olur mu böyle şey?’ diye itiraz etmiş.

1. Yoksul adamın itiraz ettiği şey nedir?

 • Doğru cevap: Kendisinin hakkı olan parayı kuyumcunun vermemesine itiraz ediyor. Bir zamanlar kuyumcular banka görevi görürmüş. Bu yoksul adam da parasını bu adama vermiş kuyumcu da ona vermediği için itiraz ediyor.

2. Yoksul adam sence itirazında haklı mı? Neden?

 • Doğru cevap: Evet haklı. Çünkü bu para onun çalışıp elde ettiği bir paradır. Bu yüzden parasını almak için itiraz etmesi gayet normal bir davranıştır. Bu yüzden adam verdiği tepkide bence haklıdır.

3. Sarrafın yoksul adamın parasını vermemesi adil midir?

 • Doğru cevap: Sarrafın yoksul adamın parasını vermemesi adil olmayan bir davranıştır. Çünkü o adam çalışıp çabalayıp o parayı toparlayıp ona veriyor ve onun parayı yoksul adama vermemesi onun hakkını yediği anlamına gelir.

4. Kadının davranışı adalet ve eşitliği sağlamış mıdır? Neden? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Kadının davranışı adaleti ve eşitliği sağlamıştır bence çünkü kadın altınlarını vermeyeceği halde sırf adamın parasını kurtarmak için bir plan yapıp adamın parasını alıyor. Bu da kadının adaleti ve eşitliği sağlayabildiğini gösteriyor.

5. Bir kişiyi kandırarak adalet ve eşitliği sağlamak doğru bir davranış mı? Neden?

 • Doğru cevap: Bir kişiyi kandırarak adaleti veya eşitliği sağlamak doru bir davranış değildir. Çünkü birilerini kandırarak iş yaparsak ne o kişi mutlu olur ne de yapan kişi mutlu olur. Yani kimse kimseyi kandırarak adaleti veya eşitliği sağlayamaz.

6. Bir kadının tesadüfen ortaya çıkıp haksızlığı önlemesi, tüm sorunu çözer mi?

 • Doğru cevap: Bir kadının tesadüfen ortaya çıkıp haksızlığı önlemesi tüm sorunu çözmez çünkü o an ki sorunu çözmüş olabilir belki ama sarraf bunu başka bir adama daha yapabilir.

7. Kendi doğum günü pastamızdan diğerler ne göre daha fazla yememiz adil midir?

 • Doğru cevap: Bence eğer pasta fazlaysa ve herkese yetecek kadar pasta varsa kendi pastamızdan fazla yiyebiliriz. Ancak eğer herkese yetecek kadar pasta yok ise ve biz bu pastadan fazla yiyor isek bu adil olmayabilirdi.

8. Marketten gelirken annenin ya da senin babandan daha az poşet taşımanız adaletsizlik midir?

 • Doğru cevap: Hayır adaletsizlik değildir. Çünkü baba, anne ve çocuktan daha kuvvetlidir. Bu yüzden babanın anne ve çocuktan daha fazla poşet taşıması adaletsizlik değildir.

9. Öğretmeniniz derslerinde daha başarılı olan öğrencilerle daha fazla ilgile­nirse adil davranmış olur mu?

 • Doğru cevap: Hayır bence adil bir davranış olmaz. Çünkü oradaki herkes öğrenmek için var zaten öğretmenin onlara daha çok anlatması lazım eğer ki bilenler ile çok ilgilenirler ise bu onların öğrenme isteğini daha çok bitirebilir.

10. Öğretmeninizin sınavda birinci olan arkadaşınıza ödül alıp diğerlerine al­maması adaletsizlik midir?

 • Doğru cevap: Hayır adaletsizlik değildir. Çünkü çalışıp birinci olmuş bence hediye alması normal bir durum olarak karşılanabilir. Sonuçta herkesi geçip birinci olduğu için öğretmeni onu ödüllendirilebilir.

11. Sınıfınızla ilgili bir kural koyulurken bazılarının fikirleri alınıp bazılarının fikir­leri alınmasa bu durumda eşit davranıldığı söylenebilir mi?

 • Doğru cevap: Kurallar konulurken sınıfın bazılarının fikirleri alınıp bazılarının alınmaması bence eşit davranıldığı anlamına gelmez bence çünkü sonuçta o sınıfta tüm öğrenciler okuyor bu da kurallar alınırken herkesin fikirlerinin alınması gerektiğini gösterir.

12. Okul temsilcisi seçilirken cinsiyet, yaş, saç rengi, oturduğu mahalle vb. ba­kılmaksızın herkese oy kullanma hakkı verilmesi hangi kavramla alakalıdır?

 • Doğru cevap: Okul temsilcisi seçilirken cinsiyet, yaş, saç rengi vb. bakılmaksızın herkese oy kullanma hakkı verilmesi eşitlik ve adalet kavramlarıyla alakalıdır.

13. Yakalamaca oynarken başkalarım yakaladığı hâlde hep aynı arkadaşınızı ebe yapsanız bu adaletli olur mu?

 • Doğru cevap: Bence böyle bir durum olması pek adaletli bir durum olduğunu göstermez. Çünkü orada oyun oynuyoruz hep aynı kişi ebe olursa oyun sıkıcı olabilirdi.

14. Oyun esnasında oyun kuralları değişebilir mi? Oyun oynarken arkadaşların oyun kurallarım değiştirseler ve bu yüzden oyundan çıkmak zorunda kalsan bu adil olur mu?

 • Doğru cevap: Oyun esnasında kurallar değişmez. Eğer ben arkadaşlarımla oyun oynarken o anda kuralları değiştirirlerse ve ben oyundan çıkmak zorunda kalsam bu bana yapılan adilsizliktir.

15. Tanıdığı insanların işlerini hızlı yapıp diğer insanların işlerini yaparken oya­lanan bir kamu görevlisinin insanlara eşit davrandığını söyleyebilir misin? Neden, açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Tabi ki söyleyemem. Çünkü tanıdığı insanların işlerini hızlı yapıp da başkalarının işlerini oyalanarak yapmaları bence o kamu görevlisinin insanlara eşit şekilde davranmadığını gösterir.

16. Doktorların zengin insanlarla daha fazla ilgilenmeleri uygun olur mu? Ne­den?

 • Doğru cevap: Tabi ki doktorların zengin insanlarla daha fazla ilgilenmeleri uygun değildir. Çünkü hayat zenginlerden ibaret değildir. O an durumu daha acil fakir biri de olabilir sırf orada zengin olduğu için ilgilenmemesi haksızlık olur.

17. Herkese aynı davranınca adil davranmış olur muyuz?

 • Doğru cevap: Bence herkese aynı davranınca adil olmuş olabiliriz ancak eğer o davranacağınız kişiler ailenizden birileri değil ise çünkü ailenizden olan insanlara daha yakın daha iyi davrandığımız için herkese davrandığımız gibi davranmayız.

18. Bir hırsızın çaldıklarını geri vermesi adaleti sağlar mı? Neden?

 • Doğru cevap: Bir hırsızın çaldıklarını geri vermesi adaleti sağlar bence çünkü hatasını anlayıp geri vermesi gerekirdi zaten çünkü o çaldıkları kendilerinin hakkıdır çalındığında ve geri verilmediğinde onların hakkı yenilmiş olurdu.

19. Askerî okullara, polis okullarına veya spor okullarına girişte boy ve kilo şar­tının olması adil midir? Neden?

 • Doğru cevap: Bence adildir. Çünkü o okullara girmek isteyen birçok insan vardır. Bundan dolayı aralarında çok kısalar çok kilolular olabilir onların alınması sonucunda olumsuz birçok olay olabilir bu yüzden adildir bence.

20. Bir kamu kurumuna işçi alırken çok sevdiğimiz bir kişiye öncelik vermek eşitlik ve adalet ilkesine aykırı mıdır?

 • Doğru cevap: Evet eşitlik ve adalet ilkesine aykırıdır. Çünkü o işe daha çok ihtiyacı olan biri olabilir ki zaten eğer böyle şeyler yapılması sonucunda ülkemizde birçok iş sorunu çıkar ciddi sorunlar olabilir.

21. Yaz tatilinde bütün çocuklar denize gider mi? Neden?

 • Doğru cevap: Yaz tatilinde bütün çocuklar denize gidemeyebilir her çocuk özgürlüğü kısıtlanmış olabilir çalışmak zorunda olabiliyorlar bu yüzden bence bütün çocuklar denize gitmeyebiliyorlardır.

22. Dünyadaki bütün insanların yiyeceği var mı?

 • Doğru cevap: Dünyada ki birçok insan kimsesiz olup sokakta yaşayabiliyorlar bu yüzden de bazıları günlerce haftalarca aç ve susuz yaşayabiliyorlar. Bu durum da bütün insanların yiyeceği olmadığı anlamına geliyor.

23. Yasalar kimi zaman eşitsizliğe neden olabilir mi?

 • Doğru cevap: Yasalar bence bazen eşitsizliğe neden olabilir. Çünkü yasaların da eşitlik üzerine çıkarıldığını düşünmüyorum çünkü bazen böyle olaylar gündeme geliyor bu yüzden bence yasalar eşitsizliğe neden olabilir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorumlar

 1. I love you evvel cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir