Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Kardeşin Kardeşe Kıydığıdır Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Kardeşin Kardeşe Kıydığıdır Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 128 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 4. Ünite Uzlaşı “Kardeşin Kardeşe Kıydığıdır” Metni Cevapları

1. Er Tapıldı‘nın Kudaynazar’ı davet etme amacı nedir?

 • Doğru cevap: Davet etme amacı abisinin babasının mezarına gelmesini istedi. Çünkü oraya geldiğinde belki barışıp olayı halledebilirler diyedir.

2. Er Tapıldı ağabeyi Kudaynazar ile uzlaşma yolu arıyor mu? Er Tapıldı ve ağabeyinin uzlaşması gerekiyor mu?

 • Doğru cevap: Evet arıyor ancak abisi pek yanaşmıyor bu uzlaşmaya ama bence abi ile kardeşin uzlaşması gerekir çünkü sonuçta onlar kardeş ve aralarının düzelmesi ikisi için iyi olacaktır.

3. Mavi kazağını mı mor kazağını mı giyeceğini seçerken biriyle uzlaşman gerekiyor mu? Ya da odanda nereye oturacağını seçerken biriyle uzlaşman gerekiyor mu?

 • Doğru cevap: Şart değildir. Ancak fikir alabilirdim. Ama nereye oturacağımı seçerken başkasıyla uzlaşmam.

4. Başka insanlarla beraber yaşamasaydık onlarla uzlaşmak zorunda kalır mıydık?

 • Doğru cevap: Elbette kalırdık. Tek sorun beraber yaşıyor olmamız değildir. Başka konularda da uzlaşmamız gerekebiliyor.

5. Derse zamanında gelme kuralıyla ilgili öğretmeninle uzlaşmaya çalışman mantıklı olur mu?

 • Doğru cevap: Bence çok mantıksızdır. Çünkü o kuralların tartışmasını bizler yapamayız. Bu kurallar yüksek mertebeli insanların aldığı kararlardır. Bu yüzden bu uzlaşma öğretmen ile öğrenci arasında olmaz

6. Karşımızdaki kişi bizimle uzlaşmak istemiyorsa ne yapmamız gerekir?

 • Doğru cevap: Eğer karşımızda ki kişi benimle uzlaşmak istemiyorsa bende onu pek kayla almazdım. Bende onunla uzlaşmak istemezdim.

7. Uzlaşmak bizim faydamıza değilse de uzlaşmalı mıyız?

 • Doğru cevap: Uzlaşmak bizim faydamıza olmasa da uzlaşmalıyız.

8. Müdürler her zaman çalışanlarıyla uzlaşmak zorunda mıdır?

 • Doğru cevap: Her konuda olmasa da tabi ki de uzlaşmak zorundadır. Sonuçta o okulda öğretmenlerde var bu yüzden müdür her zaman olmasa da yinede uzlaşmak zorundadır.

9. Öğretmenler öğrencilere ilişkin kararlar alırken öğrencileri de hesaba katmalı mı?

 • Doğru cevap: Tabi ki katmalıdır. Çünkü o alınacak kararlar sonuçta öğrenci hakkında alınacak kararlar olduğu bence öğrencileri de hesaba katmaları hem öğrenci açısından hem de kendileri açısından daha iyi olacaktır.

10. Her zaman herkesle uzlaşmak mümkün müdür?

 • Doğru cevap: Her zaman herkesle uzlaşmak mümkün değildir. Çünkü anlamayan dik başlı birçok insan olduğu için onlar pek uzlaşma taraftarı olmayabiliyorlar.

11. Kardeşine doğum gününde ne alacağın konusunda bütün akrabalarınla uzlaşman mı gerekiyor?

 • Doğru cevap: Uzlaşmam gerekmiyor ama kardeşime alacağım hediyenin başka birisinin almaması için ailemle konuşurum. Onun haricinde bu konuda pek uzlaşmam gerekeceğini düşünmüyorum.

12. Sınıfımızı ne renge boyayacağımız konusunda uzlaşıya gerek var mı?

 • Doğru cevap: Evet sorulması uzlaşılması gerekir aslında sonuçta orada bizde okuyacağız bu yüzden bizimle de konuşmaları anlaşmaları daha doğru olacaktır.

13. Belediye başkanı şehrin farklı noktalarını kendi ilgi ve isteklerine göre düzenleyebilir mi?

 • Doğru cevap: Düzenleyebilir ama bu orada yaşayan diğer insanları rahatsız edebilir bu yüzden bu durumda çok tepki alabilir. O köşe başkasının hoşuna gitmeyebilir rahatsız olabilir bu yüzden bence yapmaması gerekir.

14. Trafikte en fazla kaç km hızla gidileceğine yolcular aralarında uzlaşarak karar verebilir mi?

 • Doğru cevap: Tabi ki hayır çünkü insanlara kalsa çok yüksek bir hız ayarlarlar. Buna bağlı olarak kazalar vb. olumsuz olaylar meydana gelecektir. Can kayıpları olabilecektir bu yüzden bu hızı ayarlayan yetkili kişilere bırakmamız en doğrusudur.

15. Kendi evimizin çatısına kimseyle uzlaşmaya ihtiyaç duymadan baz istasyonu koyabilir miyiz?

 • Doğru cevap: Tabi ki koyamayız. Çünkü o baz istasyonunun bize çok ciddi vereceği zararlar vardır evimizin çatısına koymamız pek uygun değildir.  Uzlaşmadan öyle bir şey yapmamız yanlış olabilir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir