Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Kadının Yardımı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Üç Bacı Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Oğul Sınaması Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Oğul Sınaması Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 108, 109 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 3. Ünite Adalet ve Eşitlik “Oğul Sınaması ” Metni Cevapları

“Kızını aklına bile getirmemiş. “O el malı, nasıl olsa evlenip gidecek…” diye düşünüyormuş.” Kızı, derin üzüntüyle bir an duralamış, “Baba beni evlat saymıyor musun?” diyecekken yutkunmuş, babasını üzeceğinden korkmuş: “Baba ağzından yel alsın, o nasıl söz! Sen daha çok yaşayacaksın,” demiş.

1. Kızı üzen şey nedir?

 • Doğru cevap: Kızı üzen şey babasının haksızlık yapması mirasını kızına değil de oğullarına bırakmayı düşündüğü için üzülüyor.

2. Sen de kendini yukarıdaki kızın yerine koy. Baban böyle davransa ne hissederdin?

 • Doğru cevap: Benim babam da aynı şeyi yapsa kendimi çok değersiz hissederdim. Sonuçta bende onun bir evladıyım ağabeylerimin alacağı kadar benimde almam lazım o mirasın eşit bir şekilde dağıtması gerekir.

3. Hak ettiğin nottan daha düşük not aldığında ne yaparsın? Ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Gereken konuşmayı öğretmenim ile konuşurum aynı şekilde hak ettiğim notu vermediyse o zaman ondan daha yüksek mertebeli insanlara bildiririm. Ve bu durumda çok kötü hissederim.

4. Herkesten daha fazla çalıştığın halde diğerleriyle aynı ücreti alsan ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Tabi ki kötü hissederim. Ben herkesten çok çalıştığım halde herkesle aynı ücreti almam bana yapılan en büyük haksızlıktır. Bu yüzden eğer ben çok çalışıyorsam hakkımın verilmesini de sonuna kadar savunurum.

5. Ortalamaları aynı olduğu hâlde bazı arkadaşlarına takdir belgesi verseler bazılarına vermeseler ne düşünürsün, ne hissedersin?

 • Doğru cevap: İyi hissetmem sonuçta o takdir belgesi diğerlerinin de hakkıdır. Ortalamaları aynı olduğu halde takdir verilmiyor ise bu çok büyük haksızlıktır onlara karşı ve onlar da bence gereğinin yapılması için harekete geçmelidirler.

6. Oyun oynarken bazı arkadaşlarının bir, bazılarının üç hakkı olsa nasıl olur? Ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Bence çok saçma olur ve oyunun bir anlamı olmaz. Sonuçta o oyunda hepimiz eşit şekilde oynayacağız. Bu yüzden oyun oynarken herkes aynı haklara sahip bir şekilde oyun oynamalıdırlar.

7. Bir gün öğretmen sınıfa girip “Bu günden sonra sadece öğretmen çocuklarını okutacağım, geri kalanın okumasına gerek yok, çantalarınızı alıp eve gidin!” dese ne hissedersiniz?

 • Doğru cevap: Bunu duyan bir öğrenci ne hissedebilir ki tabi ki kendimi çok kötü hissederim. Ben okumayı çok seven bir öğrenci olarak öyle bir durum olduğu takdir de hakkımı aramak için elimden geleni yapardım.

8. Yakan top oynarken can kazandığın halde canı olmayan diğer arkadaşların gibi bir vurulmada oyundan çıkmak zorunda kalsan ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Çok saçma olurdu bence çünkü sonuçta o can benim hakkım ve bir canım olmasına rağmen bana verilmiyor ise ben onlarla oynamak zorunda olmadığım için oyundan çıkardım.

9. Evde tüm kardeşlerinin ayrı odası olsa ancak sen sürekli salonda yatsan bu sana ne hissettirir?

 • Doğru cevap: Önemsiz olduğumu hissettirir. Onların olduğu gibi bende bir evladım ve benimde bir odamın olması benim en büyük hakkım eğer öyle bir durum olursa ben benimde bir odam olması için gereğini yapardım.

10. Peki evinizde çocuklar için ayrılmış tek bir oda olsa ve ablan sınava hazırlandığı için o oda ona verilse ne hissedersin? Öncekine göre daha farklı hisseder misin? Bu farklılığın sebebi ne olabilir?

 • Doğru cevap: Ya böyle bir durumda o oda ablama verilse hiç kötü hissetmem açıkçası bir şey hissetmem çünkü sonuçta o benim ablam ve sınava hazırlanıyor ben saygı gösterirdim ve hiç sorun etmezdim.

11. Mahallenizdeki bakkal sadece sana çikolata satmama kararı alsa ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Bir şey hissetmem yapacağım tek şey bir daha onun marketine gitmemek olur sonuçta ondan başka bir sürü market var ve bu davranışından sonra ben bir daha onun marketine gitmezdim.

12. Öğretmen bir öğrenciye daha fazla söz hakkı verdiğinde nasıl hissedersin? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Eğer ondan başka söz almak isteyen kimse yoksa tabi ki verebilir buna diyebilecek bir şeyim yoktur. Ancak eğer parmak kaldıran bir sürü öğrenci var ise ve o buna rağmen hep aynı kişiye söz hakkı veriyor ise bu haksızlıktır ve ben kendimi kötü hissederdim.

13. Derse geç kaldığında öğretmenin seni uyarıp senin gibi geç kalan bir başka öğrenciyi uyarmadığında ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Kendimi küçümsenmiş hissederim. Çünkü eğer beni uyarıyor ve diğerini uyarmıyor ise bu bence haksızlık yapıldığını gösterir. Bu yüzden ben tepkimi gösterirdim.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

8 Yorumlar

 1. abi süper ya

  hiçbir insana rastlamadım ki onda öğrenilecek birşey olmasın ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 2. ertrtre4trttwetwerwerwewerwerwewe

 3. oyeeee baybiiiiii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir