Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Şah Abbas ile Avetik Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Kadının Yardımı Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Papağan Masalı Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Papağan Masalı Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 91 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 3. Ünite Adalet ve Eşitlik “Papağan Masalı” Metni Cevapları

1. Papağan: “Ey şahım, benim de ailem ve kardeşlerim vardır, yurdum Hindistan’dır.” demiş. “Size tutsağım. Kuralları unuttunuz, diğer kuşlar gibi özgür olamadım, yıllardır beni kafeste tuttunuz.” Papağan neden diğer kuşlar gibi özgür olamadığını düşünüyor? Bunu neye bağlıyor?

 • Doğru cevap: Çünkü sonuçta orada 14 yıl kafeste kilitli bir şekilde yaşadı ve bu yüzden özgür olmadığını düşünüyordur. Bunu yasaya bağlıyor.

2. Papağan ve memleketindeki diğer kuşlar eşit midir?

 • Doğru cevap: Evet eşittir ama özgürlük hariçtir. Sonuçta o papağan bir kafes içinde yaşıyor ama o diğer kuşlar doğada ve özgür bir şekilde uçabiliyorlardır. Bu yüzden özgürlük bakımından eşit değillerdir.

3. Sınıfta herkese söz hakkı verilip sana söz hakkı verilmeseydi ne olurdu?

 • Doğru cevap: Herkese söz hakkı verilip bana söz hakkı verilmeseydi hakkımı arardım gerekli olan şikayeti ederdim aynı olay devam ederse iş ciddiye binebilir ve farklı olaylar olabilir.

4. Sınıf başkanı seçiminde daha başarılı öğrencilerin fazla oy kullanma hakkı olmalı mıdır?

 • Doğru cevap: Hayır asla öyle bir olay olmamalı olamaz da her insan eşittir. Çalışkan da olsa tembelde olsa oylar eşit kullanmalıdır.

5. Teneffüse çıkma hakkı sınıfın yarısına verilse yarısına verilmese olur mu? Neden?

 • Doğru cevap: Tabi ki öyle bir şey olmamalı çünkü her kişinin ihtiyacı olabilir. Ve bu ihtiyacı karşılamaları için muhakkak araya ihtiyaçları vardır. Bu yüzden teneffüs sadece sınıfın yarısına verilmez.

6. Daha çok vergi ödeyenler iki oy hakkına sahip olabilirler mi?

 • Doğru cevap: Hayır. Çünkü herkes vermesi gereken vergi miktarını ödüyorlardır. Bu yüzden de bu olay onların iki oy hakkına sahip oldukları anlamına gelmez.

7. Zenginlerin daha fazla hakkı mı olmalıdır?

 • Doğru cevap: Asla fazla hakkı olmamalıdır. Çünkü onların daha çok parasının olması bizden üstün olduğunun veya bizden daha fazla hakkı olması gerektiği anlamına gelmez. Yani zenginlerde normal insanlar gibi aynı haklara sahiptir.

8. Eskiden kadınların seçme ve seçilme hakları yoktu, bunu nasıl değerlendiriyorsun?

 • Doğru cevap: Eskiden insanların düşüncesi geri olduğundan dolayı kadınlara pek değer verilmiyordu. Ancak ta ki Atatürk ortaya çıkıp bize daha çok hak tanıyana kadar ve bu haklardan biri olan da kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkıdır. Ve o olmasaydı ben bu hakkın hala ülkemizde olabileceğini düşünmüyorum.

9. Kadınların erkeklerden daha fazla hakkı olmalı mı? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır tabi ki. Ama kadınlar ve erkekler arasında bir üstünlük yoktur. İkisi de eşittir. Bu yüzden kadınlar ve erkekler arasında hak fazlalığına imkan yoktur. Ama olsa da hiç kötü olmazdı.

10. Hak ve özgürlüklerin dil, din, kültür, cinsiyet vb. bakımından farklı olanlara daha az verilmesi uygun olur mu? Neden?

 • Doğru cevap: Hak ve özgürlüklerin dil, din, kültür, cinsiyet vb. bakımından farklı olanlara daha az verilmesi uygun değildir. Çünkü bizi yaratan Allah bizim hepimizi eşit bir şekilde yaratmıştır. Kimsenin kimseden az veya fazla hakkı olamaz bu hayatta herkes eşittir

11. İnsanlar tarih boyunca hep eşit haklara mı sahiptiler?

 • Doğru cevap: Evet insanlar tarih boyunca hep eşit haklara sahip olmalıdır. Ancak geçmişimizde de günümüzde de geleceğimizde de bu hiç mümkün değildir. Çünkü ülkemizde kişiye kişinin haklarına saygı duyulmadığı için genellikle insanlar hep eşit haklara sahip olamıyorlar.

12. Hak ve özgürlüklerimizi bize biri mi verir ya da bir yerden mi alırız? Nasıl kazanırız?

 • Doğru cevap: Hak ve özgürlüklerimizi bize bizi yaratan yüce Allah verir. Bu haklar devletten bize verilmesini sağlamıştır. Biz bu hakları doğduğumuz andan itibaren kazanır ve öldüğümüz güne kadar devam eder.

13. İnsanlar arasındaki eşitliği koruyan nedir?

 • Doğru cevap: İnsanlar arasında bence eşitlik korunmuyor ancak eğer öyle bir şey olsaydı yani eşitliğimiz korunsaydı bunu yapan İnsan hakları bildirgisi olurdu.

14. Herkesin eşit olduğunu söyleyen bir anlaşma ya da yasa vb. biliyor musun? Biliyorsan bu nedir?

 • Doğru cevap: Evet var biliyorum. Bu İnsan hakları bildirgisidir. Bu bildirgi genellikle herkesin eşit olduğunu söyler ve insanlar arasında eşitliği korur.

15. Aynı hak ve özgürlüğün bazı insanlara verilip bazı insanlara verilmemesi uygun olur muydu? Neden? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Aynı hak ve özgürlüklerin bazı insanlara verilip bazı insanlara verilmemesi uygun olmazdır. Çünkü bu dünyaya gelen herkes eşit hak ve özgürlüklere sahip olarak gelir. Kimse kimseden fazla hak ve özgürlüğe sahip olamazlardır.

16. Hak ve özgürlükler ülkeden ülkeye değişir mi?

 • Doğru cevap: Hak ve özgürlükler ülkeden ülkeye değişir. Çünkü her ülkenin kuralları gelenekleri görenekleri farklıdır. Bu da hak ve özgürlüklerin farklı olabileceğinin özelliklerindendir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir