Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Şah Abbas ile Avetik Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Şah Abbas ile Avetik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 84, 85 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 3. Ünite Adalet ve Eşitlik “Şah Abbas ile Avetik” Metni Cevapları

1. Yaşlı adam: “Senin kızın güzel ve akıllı bir kız olacak, bir Ermeni çobanın oğlu Avetik ile evlenecek.” demiş. Şah Abbas’ın tepesi atmış. “Bir çoban oğlu ile nasıl evlenir benim biricik kızım? Üstelik aynı dinden, aynı dilden de değiller,” demiş. İnsanların evlenmesi için aynı dili konuşup aynı inançtan olmaları şart mıdır?

 • Doğru cevap: İnsanların evlenmesi için aynı dili konuşup aynı inançtan olmaları şart değildir. Her insan kendi dil ve inancına uymayan birini sevip evlenebilir. Bu genellikle istenilmeyen bir durum olabilir. Ama şart olan bir durum değildir.

2. Tüm insanlar aynı özelliklere sahip olsalardı nasıl olurdu?

 • Doğru cevap: Eğer tüm insanlar aynı özelliklere sahip olsaydı farklı düşünceler ve fikirler olmayacaktı ve bu durumda insanlık gelişmiş olmayacaktı. Ayrıca tüm insanlar birbirine benzeyeceği için de ortalık iyice karışacaktır.

3. Hepimizin saçı, kaşı, gözü aynı olsaydı; aynı boyda ve kiloda olsaydık nasıl olurdu?

 • Doğru cevap: Bence saçma olurdu. Çünkü düşünsenize sizle aynı olan milyonlarca insan ve bundan kaynaklanan bir sürü sorun olacaktır bu yüzden hepimiz aynı olacağımız için ortalık iyice karışacaktır.

4. Farklı olmak kötü bir şey midir?

 • Doğru cevap: Hayır bence kötü değil. Aksine daha iyidir. Çünkü aynı olduğumuz vakit oluşacak sıkıntılar farklı olunca ortadan kalkabilecektir. Ortalık karışmayacaktır. Bu yüzden farklı olmak kötü değildir.

5. İnsanların farklılıkları mı benzerlikleri mi daha kolay fark edilir? Neden?

 • Doğru cevap: Aslında her ikisi daha kolay fark edilebilir. Çünkü bir insana baktığınızda kime benzeyip benzemediğini anlayabilirsiniz. Bu yüzden bence hem benzerlikler hem farklılıklar eşit derecede fark edilebilir.

6. Saçınız, gözünüz ve teniniz ne renk? Bunları siz mi seçtiniz?

 • Doğru cevap: Benim saçım siyah gözlerim kahverengi ve tenim beyaz ama bunları ben seçmedim. Bizler Allah tarafından yaratılmış olan canlılarız. Allah herkesi farklı yaratmıştır. Saçımızı gözlerimizi ve tenimizi de Allah yaratmıştır.

7. Bizi biz yapan saçımızın rengi midir? Tüm sarı saçlılar birbirine benzer mi? Neden?

 • Doğru cevap: Bizi biz yapan saçımız değil bizizdir. Tüm sarı saçlılar evet renk bakımından olabilir ancak her sarı saçlı insan sadece sarı diye birbirine benzemeyebilir.

8. Tüm insanların zengin olması mümkün mü? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır mümkün olmazdı. Çünkü ülkemizde birçok meslek vardır ve o mesleklerin birçoğu genellikle zengin insanların değil de fakir insanların yapabileceği mesleklerdir bu yüzden her insanın zengin olması mümkün değildir.

9. Erkekler ve kızlar arasında ne gibi benzerlikler var?

 • Doğru cevap: Her ikisi de canlıdır ve her ikisini de Allah yaratmıştır. Hem kızların hem erkeklerin iki eli iki bacağı bir burunu bir ağzı ve iki kulağı vardır. Bu da erkekler ve kızlar arasında benzerliklerden birkaçıdır.

10. Bize kusur gibi görünen bazı özelliklerimiz aslında bizi başkalarından ayıran özellikler olabilir mi?

 • Doğru cevap: Evet bizim kusurlarımız aslında bizi diğer insanlardan ayıran en büyük özelliklerdir. Yani bizim kusurlarımız aslında iyi bir şeye işarettir.

11. Kıyafetlerimiz bizim kim olduğumuzu anlatır mı? Herkes aynı kıyafetleri giyseydi ne olurdu?

 • Doğru cevap: Kıyafetlerimiz bizim kim olduğumuzu evet yansıtır. Herkes aynı kıyafetleri giyseydi pek bir sorun olmazdı ama insanlar sıkılırdı hep aynı tarzı görmekten ve öyle olsaydı insanların farklılıkları olmazdı.

12. Herkese aynı hakları vermek doğru mudur? Farklı ihtiyaçlar ve özellikler farklı hakları gerektirir mi?

 • Doğru cevap: Herkese aynı hakları vermek doğrudur. Çünkü her insan eşit şekilde haklara sahip olmalıdır. Çünkü her insan bu dünyaya eşit bir şekilde gelmiştir ve yine bu yüzden herkese aynı hakları vermek doğrudur.

13. Sınıfa uzun boylu bir öğrenci gelse nereye oturtulur? Sınıfa gelen uzun boylu öğrenci uzağı göremiyorsa nereye oturtulur? Neden?

 • Doğru cevap: Sınıfa uzun boylu biri gelirse genellikle bizim gibi sıralara ama arka tarafa oturtulur. Uzun boylu olduğu için önlere oturur ise arkadakilerin görüşlerini engelleyebilir.

14. Toplu taşıma araçlarında yaşlılara, gazilere, hamilelere ve çocuklulara neden özel yer ayrılır?

 • Doğru cevap: Çünkü insanların zor geçirdikleri zaman ve dönemler vardır. Bunların da çoğu toplu taşımalarda zorluk çekenlerdir. Bunlar yaşlılar, hamileler, gaziler ve çocuklu insanlardır. Onlar ayakta durabilecek insanlar değildir. Bu yüzden onlara özel yer verilir.

15. Gözleri zayıf gören bir arkadaşınıza sınavda biraz fazla süre verilse bu haksızlık olur mu?

 • Doğru cevap: Hayır bana göre olmaz sonuçta bu durumda ona yardım etmemiz gerekir. İnsan bu durumlarda empati kurmalıdır. Onun olduğu durumda bizde olabilirdik ve ayrıca bence ona haksızlık olurdu biz görebiliyoruz kendisi az görüyor sonuçta bu olay ona haksızlık olurdu. Bu yüzden bence haksızlık olmazdı.

16. Kulakları zayıf duyan bir arkadaşının öğretmenine daha yakın oturması diğerlerine haksızlık yapıldığı anlamına gelir mi?

 • Doğru cevap: Bence haksızlık yapıldığı anlamına gelmezdi. Çünkü o engelli sayılabilecek bir kişi oluyordu ve duymadığı için öğretmeni onu daha yakınına oturtması gayet normal bir durumdur. Bu da öğretmenin diğerlerine haksızlık yaptığı anlamına gelmez.

17. Kahverengi gözlü olanlar mavi gözlülerden üstün müdür?

 • Doğru cevap: Hayır kahverengi gözlü olanlar mavi gözlü olanlardan üstün değildir. Çünkü insan yaratılıp dünyaya geldiğinde diğer insanlarla eşit olarak geliyorlar. Yani kahverengi gözlü olmak mavi gözlülerden üstün olduğu anlamına gelmez.

18. Bazı şeyleri çok rahat yaparken bazı şeylerde zorlandığın oluyor mu? Bazı şeyleri becerememek bizi kötü ya da değersiz yapar mı?

 • Doğru cevap: Normal bir şekilde tabi ki benimde yapamadığım birçok şeyler oluyor. Bazı şeyleri becerememek veya yapamamak bizi kötü ya da değersiz yapmaz. Herkesin yapamayacağı şeyler olabilir.

19. Hepimiz her olaya aynı tepkiyi mi veriyoruz? Hiç arkadaşının sinirlendiği bir şeye güldüğün oldu mu? Ya da arkadaşların senin komik bulmadığın bir şeye güldüler mi? Farklı özellikleri anlayışla karşılamalı mıyız?

 • Doğru cevap: Hayır hepimiz her olaya aynı tepkiyi vermeyiz. Evet oldu arkadaşımın sinirlendiği şey bana komik gelip gülmüşlüğüm vardır. Evet benim komik bulmadığım bir şeye arkadaşlarım gülmüştür. Tabi ki insanların farklı özelliklerini anlayışla karşılamalıyız.

20. İstemesek de bizden farklı insanlarla birlikte yaşamak zorunda mıyız?

 • Doğru cevap: Eğer bu kişiler ailemiz ise 18 yaşımıza kadar evet yaşamak zorundayız. Ama eğer bunlar ailemiz değil de başkalarıysa tabi ki yaşamak zorunda değiliz.

21. Ülkemizde birçok farklı insan var. Farklı inançtan, farklı görüşten, farklı dilden olmak bir üstünlük sağlar mı? Yoksa yasa önünde herkes eşit midir? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Hayır bir üstünlük sağlamaz. Her insan eşittir bu dünyada din dil ırk konumu fark etmez. Herkes yasa önünde eşittir. Kimse kimseden üstün değildir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir