Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Evvel Video
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sancar ile Kuşlar Cevapları

Evvel YouTube

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 54 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 2. Ünite Hak Özgürlük ve Sorumluluk “Sancar ile Kuşlar ” Metni Cevapları

1. “Kuşların hepsi ayaklarından birbirine düğümlenip develerin üstüne sıkı sıkı bağlanmış. Serbest kalan her kuş bir çırpınışta havalanmış.” Kuşlar Sancar sayesinde esaretten kurtulmasalardı sonları nasıl olacaktı?

 • Doğru cevap: Kuşlar beyin sarayında pişirilip beyin yanına gelen misafirlere ikram edilecekti. Yani kuşların sonu mideye inmek olacaktı.

2. Hak ve özgürlük tüm canlılar için önemli midir? Neden?

 • Doğru cevap: Hak ve özgürlük tüm canlılar için önemlidir. Çünkü hiçbir canlının özgürlüğü elinden alınmamalıdır. O hak ve özgürlük onlara özel ve bireyseldir. Bu yüzden kimsenin hak ve özgürlüğüne karşı gelinmemelidir.

3. Çocukların diğer insanlardan farklı hak ve özgürlükleri var mı?

 • Doğru cevap: Hakları eşittir ama özgürlükleri diğer insanlardan daha az ve daha kısıtlıdır.

4. Çocukların sahip olduğu hak ve özgürlükler ülkeden ülkeye değişir mi?

 • Doğru cevap: Değişebilir bence. Her ülke birbirinden farklıdır. Her ülkenin verdiği haklar farklıdır. Bence çocukların sahip olduğu hak ve özgürlükler ülkeden ülkeye değişir.

5. Sence dinlenme hakkını yeterince kullanan ve kullanmayan iki çocuk arasında ne fark olur? Hangisi daha iyi ders dinler ya da kendini daha iyi hisseder?

 • Doğru cevap: Dinlenmeyi iyi kullanan çocuk daha iyi ders dinler daha iyi hisseder kendini. Dinlenmeyi iyi kullanmayan ise ders dinleyemez ve kendini iyi hissetmez.

6. Ülkesinde savaş olan çocuklar eğitim haklarını kullanabiliyorlar mıdır? Savaş çocukların başka hangi haklarını kullanmalarını engeller?

 • Doğru cevap: Ülkesinde savaş olan insanlar eğitim haklarını kullanamıyorlardır. Özgürlük, yaşama, gezme, eğitim haklarını ellerinden alıyorlar.

7. Az gelişmiş bir ülkede yaşayan çocuklar beslenme ve sağlık hakkını kullanabiliyor mudur? Başka hangi haklarını kullanamaz sence?

 • Doğru cevap: Beslenme hakkını yaşadıkları yerden temin edebilirler belki ama sağlık hakkını kullanamıyorlardır. Az gelişmiş bir ülkede sağlık sektörü de gelişmemiştir.

8. Cinsiyet ayrımı nedeniyle okula gönderilmeyen ve eğitim hakkını kullanamayan bir kızın ileride yaşantısı nasıl olacaktır sence?

 • Doğru cevap: Eğer ailesi böyle yapıyorsa sonu evlilik olur bence. O kız cahil büyür. Hayatın farkına varmaz yaşadığından zevk almaz. Hayatı boyunca hep küçük görülecektir.

9. Derste kendini ifade etme hakkı verilmeyen bir öğrenci sence o derste başarılı olabilir mi? Neden? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Eğer o derste kendini ifade edemiyorsa o dersten zevk alıp da çalışmaz, bu nedenle başarılı olmaz. İnsan düşüncesini belirtmezse huzursuz olur. Bu yüzden kendini ifade etme hakkı herkese verilmelidir.

10. Mahallede oyun alanı olmadığı için yeterince oynayamayan çocuk ile her gün belli bir süre oyun oynayan çocuk arasında ne gibi farklar vardır?

 • Doğru cevap: Oynamayan çocuk çocukluğundan zevk almaz ve çocuklar genellikle arkadaş çevresine girince anlama yorumlama konuşma becerileri gelişir. Oynayan çocuk ise çevresini tanıyan duyarlı bir çocuk olur.

11. Camları olmayan bir sınıfta ders işleyen ve sınıfını havalandıramayan bir öğrenci mi yoksa her teneffüs sınıfını havalandırabilen bir öğrenci mi daha rahat ders dinler? Neden? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Her teneffüs sınıfı havalandıran bir öğrenci daha rahat ders dinler. Çünkü diğer sınıfta kokudan pisten ders işlenmez.

12. Köyde, doğal hayatla iç içe büyüyen çocuklara özendiğin oluyor mu? Neden? Onların yapıp senin yapamadığın ne var?

 • Doğru cevap: Özeniyorum aslında. Herkes birbirini seviyor ve yardım ediyor. Kimse kimsenin kötülüğünü istemiyor. Onlar birbirleriyle konuşarak anlaşabilen insanlardır.

13. Bazı haklarını kullanabilen çocuklar ile bütün haklarını kullanabilen çocukların yaşantıları arasında fark var mıdır? Bu farklar neler olabilir?

 • Doğru cevap: Bazı hakkını kullanamayan çocuğun özgüven eksikliği olabilir. Korkuları, endişeleri olabilir. Tüm haklarını kullanan çocuk ise tam tersi özgüveni yüksek olur.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0