Testi Çöz 100 TL Kazan
TIKLAYINIZ

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Derinden Gelen Ses Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sancar ile Kuşlar Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Şirince Şeşen ile Öğrencileri Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Şirince Şeşen ile Öğrencileri Cevapları4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 48, 49 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 2. Ünite Hak Özgürlük ve Sorumluluk “Şirince Şeşen ile Öğrencileri” Metni Cevapları

1. “Düşündüklerimi hayal saymayın efendim, yüreğim diyor ki bu altınlar bende olsaydı bu uçsuz bucaksız topraklara, bu yangın yerine, bu kupkuru bozkırlara gölge verecek fidanlar diker, bahçeler kurar, çeşit çeşit sebze ekerdim. Kuyular açar, her yana su arkları çekerdim. Bütün yorgun, yoksul insanlar gölgede oturur, yeşillikte serinler; sebzelerle, meyvelerle beslenirlerdi.” Sancar bu söylenenleri yaparsa kime ya da neye karşı sorumluluğunu yerine getirmiş olur?

 • Doğru cevap: Orada yaşayan insanlara ve beslenmelerine, dinlenmelerine karşı, ayriyeten Hüseyin ve Ahmet için de sorumluluklarını gerçekleştirmiş oluyor.

2. İnsan olduğumuz için diğer canlılardan farklı bazı haklarımız ve ayrıcalıklarımız var. Peki bu ayrıcalıkların karşılığı olarak bazı görevlerimiz de var mıdır sence? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Evet var. Çünkü bu hayatta kişiye verilen her hak her ayrıcalık bir görev üstlenir.

3. İnsanlar hayvan haklarını korumak için eylemler yapıyor, sence bunu neden yapıyorlar? Hayvanlar insanları neden bu kadar ilgilendiriyor?

 • Doğru cevap: Çünkü her insanda olduğu gibi hayvanlarda da yaşama hakkı verilmiştir. Ama ülkemizde hayvanlar av tuzağı olup ölüme terk ediliyorlar. Sonuçta onlarda canlı aynı bizim gibi biz nasıl yaşıyorsak onlarda yaşamalıdır.

4. Tüm gelirini hayvanlara ya da çevreye adayan, hayvanlar ya da çevre için vakıflar kuran insanlar bunu neden yapıyorlar sence?

 • Doğru cevap: Çünkü hayvanlar ve çevremize değerler verilmiyor. Hayatın sadece onlardan ibaret olduğunu sanıyorlar. O insanlarında vakıf kurmaları hayatın sadece insanlardan ibaret olmadığına dikkat çekmektir.

5. Neden küresel ısınma ile ilgili önlem almak zorundayız? Sadece kendimizi kurtarmak için mi? Çevreye verdiğimiz zararlar sadece bizi mi etkiler?

 • Doğru cevap: Küresel ısınmaya önlem almamızın nedeni dünyamızın yok olmaması içindir. Sadece kendimizi değil tüm dünyayı kurtarmak içindir. Çevreye verdiğimiz zararlar sadece bizi değil orada yaşayan herkesi etkiler.

6. Doğadaki hayvanlar ve bitkiler çöp üretmez. Peki bu kadar çöp nereden geliyor?

 • Doğru cevap: Bu kadar çöp daha çok biz insanlardan geliyor. Biz insanlar çöplerimizi çöpe atmak yerine yerlere yani etrafa atıyorlar. Bu da çevremizin çöplerle dolu olmasını sağlar.

7. Yolun ortasında duran bir taşı sana zararı olmasa bile başkalarına zarar verme ihtimali olduğu için yoldan aldığın oldu mu? Neden?

 • Doğru cevap: Evet oldu. Büyük bir kiremit’in yarısını yoldaydı bana zararı yoktu ama başkalarına zarar vermesin diye almıştım.

8. “Nasıl olsa öleceğim.” diyerek bizden sonraki nesilleri düşünmeyip doğal kaynakları tüketsek olmaz mı? Neden?

 • Doğru cevap: Sonuçta onlar doğal biz bitirsek bir daha olmayacak bizden sonraki nesiller biz böyle yaptıktan sonra zor durumda kalabilir. Hayatları zorlaşabilir. Bu yüzden öyle bir şey yapmamalıyız.

9. Spor yapmamaya ve sağlıksız beslenmeye hakkın var mı? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Tabi ki hakkın var ama bu olayın arkasından getireceği olumsuzluklar da var. Ülkemizde çok yaygın bir hastalık olan diyabet yani obezite gibi sorunlar olur.

10. Kendini mutlu etmek senin sorumluluğunda mı? Neden? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Evet benim sorumluluğumda mutlu olmak için bir şeyler yapmak gerekir ve eğer ben bunu bilip de yapmıyorsam mutsuz olabilirim. Yani mutlu olup olmamak bizim kendi elimizdedir.

11. Kendini geliştirmek senin sorumluluğunda mı? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Evet kendimizi geliştirmek bizim sorumluluğumuzda kişi isterse kendini geliştirmeyebilir. Bu da onun sorumluluğundadır.

12. Kendine karşı sorumluluklarının da olduğunun farkında mısın? Bunlar nelerdir, sayar mısın?

 • Doğru cevap: Kendime karşı sorumluluklarım tabi ki var. Yeme içme sorumluluğu, giyinme sorumluluğu, ders çalışma sorumluluğu vb. sorumluluklarım vardır.

13. Annen ya da baban neden sana bakıyorlar? Sadece seni sevdikleri için mi?

 • Doğru cevap: Annem ve babam evet beni seviyorlar bu doğru ama bana bakmaları onların sorumluluklarından biridir. Bana bakmak zorundalar ama bir başkasına bakma zorunlulukları yoktur.

14. Evdeki sorumlulukların neler? Herkesin evde bir sorumluluğu olması gerekiyor mu? Neden? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Evdeki sorumluluklarım markete gitmek, temizlik yapmak, yeri geldiğinde yemek yapmak vb. daha birçok sorumluluğum var.

15. İnsanlığın ortak mirası ne demektir? Bunlara örnek verebilir misin?

 • Doğru cevap: Bana göre insanlığın ortak mirası demek herkesin bir olduğu herkesin yaptığı herkese kalan değerlerdir. Mesela, değerleri, gelenek görenekleri, vb. bunun gibi yapılan olaylar.

16. İnsanlığın ortak mirasını korumamız ve ona katkıda bulunmamız gerekir mi? Neden?

 • Doğru cevap: Evet sonuçta bizden sonra gelecek olan yeni nesillere de kalacaktır. Bu mirası yeni nesillere aktarmamız için koruyup ona katkıda bulunmamız gerekir.

17. Neden hayvanlar da insanları korumak için önlem almıyor ya da yasa yapmıyorlar, onların da bize karşı sorumlulukları var mı?

 • Doğru cevap: İnsanlar ve hayvanlar birbirinden farklı olan canlı türleridir. Hayvanların düşünme yeteneği olmadığı için böyle bir girişimde bulunmazlar.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!