Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi / 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Üç Kafadar Cevapları
4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabının Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Üç Kafadar Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 96, 97 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 3. Ünite Adalet ve Eşitlik “Üç Kafadar” Metni Cevapları

1. “Eşit olmadı tilki baba. Kurt, cüssemizi hesaba kattı, düzgün paylaştırdı ama sabrı kalmadı, seni hesaba katmadı, derhal hayvana daldı.” Üç kafadar avladıkları hayvanları eşit mi yoksa adil mi paylaştılar?

 • Doğru cevap: Bence ne eşit bir şekilde ne de adil bir şekilde paylaştırdılar. Çünkü büyüklüğe göre paylaştırdılar ancak bu paylaştırma eşit veya adil bir şekilde olmamıştır.

2. Tilkinin yediği yemekle aslanın karnı doyar mı?

 • Doğru cevap: Tilkinin yediği yemeği aslan yer ise aslan onunla doymazdı. Çünkü aslanın cüssesine bir tavuk yetmezdi. Aslan küçücük bir tavuk ile doyamazdı.

3. Avı eşit bölüşselerdi aslan ile yavruları nasıl doyacaktı? Minik tilki koca öküzün üçte birini nasıl sürükleyip götürecekti?

 • Doğru cevap: Avı eşit dağıtsalardı eğer aslanın yavruları da aynı şekilde kendi aralarında paylaştırıp yemeklerini yiyeceklerdi. Minik tilki koca öküzün üçte birini götürebilirdi bence arkadaşları yardım edebilirdi.

4. Eşit olan her şey adil midir?

 • Doğru cevap: Bence eşit olan her şey adildir. Eşit bir şekilde olan yapılan verilen her şey adildir. Eşit olmayan birçok şey vardır bu da adilsizlik oluyordu. Bu yüzden eşit olan her şey adildir.

5. Toplumsal yaşam için adalet mi eşitlik mi daha önemlidir?

 • Doğru cevap: Toplumsal yaşam için hem adalet hem eşitlik yani ikisi de çok önemlidir. Çünkü zaten adaletin olduğu yerde eşitlik vardır. Adaletsiz olan bir yaşam sürecinde eşitlikte yoktur.

6. Adaletin sağlanması için bazen eşit davranmamamızda sakınca var mıdır?

 • Doğru cevap: Bence sakınca yoktur. Çünkü bazen adaletin sağlanması için eşit davranmamamız gerekebilir. Bu yüzden bazen adalet sağlanması için eşitlik yok olabilir.

7. Eşitliğin sağlaması için babanızla sizin aynı sayıda poşet taşımanız mı yoksa adaletin sağlanması için herkesin gücüne göre poşet taşıması mı daha uygundur? Neden?

 • Doğru cevap: Bence bana göre adaletin sağlanması için herkesin gücüne göre poşet taşıması daha uygundur. Çünkü bir babanın taşıyabileceği poşetleri çocuklar taşıyamaz.

8. Otobüslerde engelliler için ayrılmış yerlerin olması eşitlikle mi adaletle mi ilgilidir?

 • Doğru cevap: Bence adaletle ilgilidir. Çünkü adı üstünde onlar engelli. Engelli insanlar otobüslerde ayakta durmaları imkansız bir olaydır ve zaten otobüse binen insanların çoğu sağlıklı insanlardır. Bu yüzden adaletle ilgilidir.

9. Sadece kızların okula gidebilmesi için kampanyalar yapılması erkeklere adaletsizlik yapıldığı anlamına mı geliyor?

 • Doğru cevap: Hayır aksine bu kampanyalar kızlara adaletsizlik yapıldığı için yapılıyordu. Yani burada erkeklere adaletsizlik yapıldığı söylenemez onların zaten okula gitme özgürlüğü vardır ama bu kızlar için geçerli değildir. Bu yüzden adaletsizlik yoktur.

10. Otoparklarda engellilere özel yer ayrılması engelli olmayanlara adaletsizlik yapıldığı anlamına mı geliyor?

 • Doğru cevap: Hayır zaten otoparklarda diğer insanlara da özel yerler yapılıyor engellilere yapılan yerler adaletsizlik olmuyor aksine adaletli bir davranış oluyor. Bu yüzden otoparkta engellilere ayrılan yerler engelli olmayanlara adaletsizlik olmuyor.

11. Tehlikeli durumlarda önce kadın ve çocukların kurtarılması erkeklere eşitsizlik yapıldığı anlamına mı geliyor?

 • Doğru cevap: Hayır erkekler kadın ve çocuklardan daha güçlüdür ve daha soğuk kanlıdır. Bu yüzden tehlikeli durumlar da ilk kadın ve çocukların kurtarılması adaletsizlik olmaz.

12. Sınıfınızda herkesin sahip olduğu haklara örnek verebilir misin?

 • Doğru cevap: Sınıfımızda herkesin sahip olduğu haklar tabi ki konuşma hakkı, söz hakkı, eğitim öğretim görme hakkı, kendini ifade etme hakkı vb. daha bunun gibi birçok haklar vardır.

13. Bazen sadece ödevini yapanların ya da bazı soruları çözenlerin sahip olduğu hakların olması uygun mudur?

 • Doğru cevap: Uygundur. Eğer diğerleriyle yani yapamayanlarla aynı haklara sahip olacak iseler evet uygun olur. Ancak eğer tüm öğrenciler aynı hakka değil de farklı haklara sahip olacak ise uygun olabilecek davranış olmaz.

14. Kantindeki bir çikolatanın herkes için aynı fiyatta olması hangi kavramla ilgilidir?

 • Doğru cevap: Kantindeki çikolatanın herkes için aynı fiyatta satılması adalet ve eşitlik kavramı ile ilgilidir. Eğer herkese farklı fiyatlar ile satılıyor olsaydı bu adaletsizlik eşitsizlik olur.

15. Suriye’de yaşayan bir çocukla Ankara’da yaşayan bir çocuk haklar bakımından eşit midir? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Ankara da yaşayan bir çocuk ile Suriye de yaşayan bir çocuk haklar bakımından eşittir ancak hakları yaşatma bakımından pek eşit olabileceklerini düşünmüyorum.

16. Ailede herkes eşit midir?

 • Doğru cevap: Haklar bakımından evet ama hakkı hakkıyla verme bakımından hayır.  Çünkü ailede büyük küçük ayrımı yaşlı genç ayrımı yapıldığı için bence yarı eşittir.

17. Adaletin sağlanması için zenginler mallarının bir kısmını fakirlere vermeli midir?

 • Doğru cevap: Adaletin sağlanması için illaki zenginlerin mallarını fakirlere vermesiyle sağlanmaz. Sadece fakir insanlar küçük görülmemelidir. Zengin fakir ayrımı yapılmamalıdır.

18. Herkes aynı haklara sahip olduğu hâlde yine de eşitsizliğin yaşandığı durumlar oluyor mu? Nasıl?

 • Doğru cevap: Herkes aynı haklara sahip olmasına rağmen bence eşitsizliğin yaşandığı birçok durum vardır. Ülkemizde birçok insanın haklarına saygı gösterilmemektedir. Bu da hak olmasına rağmen eşitsizlik olduğu anlamına gelir.

19. Adil olmak herkese hak vermek demek midir?

 • Doğru cevap: Adil olmak sadece hak vermek demek değildir. Adil olmak verilen haklara saygı göstermek ve o haklara karşı bilinçli ve duyarlı olmak demektir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

 1. Çok güzel bir site harika çok beğendim herkese tavsiye ederim.

  TEŞEKKÜR EDERİM EVVEL CEVAP

  ♡★I LOVE YOU☆♥

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir