Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
4. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 205 Cevabı

Antalya ili sınırları içinde bulunan 8 buçuk kilometre uzunluğundaki Demre Kumsalı’nda Caretta carettalar, her yıl haziran – eylül ayları arasında üreme faaliyetlerini sürdürmektedir…

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 205 Cevabı Meb Yayınları

C) Aşağıdaki metni okuyunuz. Deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunlara çözümler bulunuz. Bulduğunuz çözümleri aşağıya maddeler hâlinde yazınız.

  • Cevap: Caretta carettaların denize ulaşıp hayatlarını devam ettirmelerini istiyorsak ışık kirliliğini engellemeliyiz. Restaurantlar, halı saha gibi sosyal tesislerdeki ışık kullanımı ve parlaklığı en aza indirilmelidir. O bölgedeki arabaların farları her zaman kısa olarak kullanılmalıdır. Bölgede kesinlikle havai fişek atılmamalı ve ateş yakılmamalıdır.

Antalya ili sınırları içinde bulunan 8 buçuk kilometre uzunluğundaki Demre Kumsalı’nda Caretta carettalar, her yıl haziran – eylül ayları arasında üreme faaliyetlerini sürdürmektedir. Aynı bölgede yer alan Beymelek Kumsalı’nın arka tarafında Finike- Kaş karayolu, çeşitli restaurantlar, halı saha gibi sosyal tesisler bulunmaktadır. Bu nedenle bölgede gürültü ve ışık kirliliği vardır. Aynı bölgedeki yuvalama kumsalının yakınından geçen kara yolunda araba farlarından gelen ışık, kaplumbağaları rahatsız etmektedir. Caretta carettaların Sülüklü Kumsalı’na çok az çıktıkları tespit edilmiştir. Sülüklü bölgesinde yaz boyunca yapılan düğünlerde havai fişek atıldığı, ateş yakıldığı saptanmıştır.

Bu yazımızda “4. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 205 Cevapları” sizlerle paylaştık, umarız ki beğenmişsinizdir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

5 Yorum

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close