Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf Semih Ofset Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları / 4. Sınıf Semih Ofset Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı

4. Sınıf Semih Ofset Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf Semih Ofset Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “4. Sınıf Semih Ofset Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Ayla YURDUSEVER, Teoman YALÇIN tarafından 80 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Ümit Yüksel tarafından yapılmış.

4. Sınıf Semih Ofset Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruAşağıdaki resimlerden yararlanarak banketin ve yaya kaldırımının özelliklerini anlatınız.

 • CevapKara yollarında yalnız yayaların kullanması için ayrılmış alana yaya kaldırımı denir. Yaya kaldırımları genellikle taşıt yollarından daha yüksek olur.Yaya kaldırımı bulunmayan kara yollarında, taşıt yolu kenarında yayaların kullanabileceği alana banket denir. Banketlerden zorunlu hâllerde taşıt sürücüleri de yararlanır.

  Yaya kaldırımından sadece yayalar yararlanırken, banketler zorunlu durumlarda taşıt sürücüleri de yararlanır.

Soru:• Trafik ile ilgili kavramların anlatıldığı bir afiş hazırlayınız. Afişinizi görsel unsurlar ile zenginleştiriniz. Hazırladığınız afişleri okulunuzun uygun yerlerinde sergileyiniz.

 • Cevap: Afişi kendiniz hazırlamalısınız.

Soru:Yaya kaldırımı ile banketi tanımlayarak aralarındaki farkı açıklayınız.

 • Cevap:  Kara yollarında yalnız yayaların kullanması için ayrılmış alana yaya kaldırımı denir. Yaya kaldırımları genellikle taşıt yollarından daha yüksek olur.Yaya kaldırımı bulunmayan kara yollarında, taşıt yolu kenarında yayaların kullanabileceği alana banket denir. Banketlerden zorunlu hâllerde taşıt sürücüleri de yararlanır.

  Yaya kaldırımından sadece yayalar yararlanırken, banketler zorunlu durumlarda taşıt sürücüleri de yararlanır.

Soru:2. Toplu ulaşım araçlarının tercih edilmesinin faydalarını anlatınız.

 • CevapToplu taşıma araçlarının faydaları şunlardır;**Çevre, gürültü ve hava kirliliğini önler.

  **Ülke ekonomisine katkıda bulunur.

  **Çevre, gürültü ve hava kirliliğini önlediği gibi kullanılan yakıtın daha uzun süre kullanılmasına katkıda bulunur.

  **Canlı yaşamına daha verimli bir hava bırakır.

  **Trafik oluşmasını engeller.

  **Trafikte oluşan olumsuz durumu en aza indirir.

Soru:• Yakın çevrenizde bulunan trafik işaret levhalarının anlamlarını öğreniniz.

 • CevapTrafik işaret levhaları kara yollarında sokaklarda, caddelerde ve anayollarda sıklıkla kullanılmaktadır. Her şekil ve renkte ayrı ayrı bilgi, uyarı ve hatırlatma barındıran işaret levhaları sürücülerin, yolcuların ve yayaların güvenli ve kolay ulaşım sağlamasında hizmet vermektedir.Yakın çevremizde bulunan trafik işaret levhaları şu şekildedir:

  *İnşaat alanı

  *Kaygan zemin

  *Gevşek zemin

  *Sağa dönüş yok

  *Sola dönüş yok

  *Tek yön

  *Sağa dönüşte yayaya yol ver

  *Park yasak

  *Giriş yasak

Soru:• Trafik işaret levhalarının farklı şekillerde olmasının sebebini araştırınız.

Ulaşımın güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için trafik kuralları oluşturulmuştur. Trafik işaret ve levhaları da bu kurallar doğrultusunda oluşturulmuştur. Trafik işaret ve levhalarının kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Uyarıcı, hatırlatıcı ve bilgilendirici bilgiler vererek sürücüler, yolcular ve yayalar için ulaşımın güvenli gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Trafik işaret levhalarının farklı ve şekillerde olması uyarıcı, bilgilendirici ve hatırlatıcı olmaları nedeniyle farklılık göstermektedir. Böylece sürücüler, yolcular ve yayalar için bilgi, uyarı ve hatırlatma alanlarında trafik kurallarının gerçekleştirilmesi istenmektedir. Sürücüler, yayalar ve yolcular da bunun farkında olarak güvenli ve kolay ulaşımın gerçekleşmesinde yardım almaktadır.

2
like
5
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir