Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları / 4. Sınıf Sosyal Bilgiler 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf Sosyal Bilgiler 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Etkin Vatandaşlık Sayfa 155, 156, 157 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı

15 Temmuz’da teröristler başarılı olsaydı bireysel özgürlüğümüz olabilecek miydi? Neden?

  • Cevap: 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleşen darbe girişiminde emri Türk ordusundan değil de hainlerden alan şanlı üniformayı gasp etmiş bir takım teröristler başarılı olamamıştır. Bir avuç olan ve yetmiş milyona bomba yağdıran teröristler, cürümleri kadar yer yakarak milletimizin şehadetle şereflenmesine neden olmuşlardır.Eğer teröristler tam teşkilat ile akıllı hareket edip, aptalca planlar içine girmeseydi, eğer akılları erseydi başarılı olabilirlerdi. Bunun için milyonlarca kişiyi şehit etmeleri gerekirdi. Bu da uzun sürerdi. Türk milletinin tarihte hiçbir zaman esaret altında olmadığı sabitle bu olay bir nebze başarılı olsaydı, esaret yine olmazdı. Özgürlük mücadelesi hemen başlar ve tam kaybedilmeden tekrar kazanılırdı. Nitekim netice de onu göstermektedir.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı

15 Temmuz’da demokrasi ve vatanına sahip çıkan vatandaşlarımız hangi duygu ve düşüncelerle hareket etmişlerdir?

  • Cevap:  15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen darbe girişiminin ardından halkın sokaklara çıkarak vatan, millet, din ve devlet uğruna canı pahasına müdafaada bulunması olayıyla tarihe geçmiştir. Vatana sahip çıkma arzusunda olan insanlar çoluk çocuk sokağa çıkarak genç yaşlı, evli çocuklu demeden vatan müdafaasında bulunmuştur.15 Temmuz’da insanlar vatan ve din duygu ve düşünceleriyle tankların önüne yatarak, tüfeklerin önüne geçerek hareket etmişlerdir. Kendi göğüslerini siper etmişler, çıplak ellerle metalleri bükmüşlerdir. Ayrıca insanlarımız şehadet arzusuyla bütün kilit noktalarda toplanmışlardır. Şehit olmak duygu ve düşüncesiyle yarış halinde hareket etmişlerdir.

A. 15 Temmuz’da milletimizin gösterdiği kahramanlığı anlatan bir afiş hazırlayınız.

  • Cevap:

B. 15 Temmuz şehit ve gazilerimize ülkemiz için yaptıklarından dolayı şükranlarınızı anlatan birer mektup yazınız.

  • Cevap: Bu ülke öyle kolay alınmadı. Bu ülkenin alınması, yurt toprağı olması, vatan toprağı kutsallığına ulaşması öyle bir kaç günde olmadı. Çünkü bu topraklar binlerce şehidin kanıyla binlerce yiğidin kılıç darbesi binlerce ananın gözyaşı, binlerce kadının emek emek alın teriyle kuruldu.

    O yüzden dini alet edip bu güzel ülkeyi parçalamak isteyenler, bu güzel vatanın evlatlarına haince saldırarak dehşet anlar yaşatanlar bilmeliler ki bu ülke sahipsiz değildir.

    Bu ülke ecdadından gençlere emanettir. Bu ülke şanlı ecdadın bizlere vasiyetidir. Mehmet Akif’in dediği gibi dünyaları alacak olsak da vermeyeceğimiz en büyük namusumuzdur.

    Bu bakımdan 15 Temmuz gününü bu güzel ülkeye yaşatan hainlere en güzel cevabımız hem o günden şimdiye kadarki birliğimizle verildi hem de bundan sonra vermeye hazır olduğumuz canımızla verilmeye devam edecektir.

1
like
1
love
0
haha
0
wow
2
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir