Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ben Çocuğum Haklarımla Varım Cevapları

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ben Çocuğum Haklarımla Varım Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tuna Matbaacılık 6. Ünite Etkin Vatandaşlık Sayfa 152, 153, 154, 155, 156 Ben Çocuğum Haklarımla Varım Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 152 Cevabı

Birleşmiş Milletlerin çocuk haklarıyla ilgili bir sözleşme hazırlamasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Birleşmiş Milletlerin çocuk haklarıyla ilgili bir sözleşme hazırlamasının nedenleri Çocukların barınma, beslenme, giyinme, sağlıklı bir ortamda yaşama, oyun oynama ve eğitim alma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için çocuk hakları sözleşmesi hazırlamışlardır.

Haklarının neler olduğunu bilmek çocuklara hangi yararları sağlayabilir?

  • CevapÇocukların haklarının olduğunu bilmek onların bu haklarını elde etme ve isteme açısından yarar sağlar.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı

Sevgili arkadaşlarım, 18 yaşından küçük her insan çocuktur. Irk, dil, din, cins ayrımı yapılmaksızın her çocuk Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen haklardan yararlanmalıdır.
Her çocuk yaşama ve sağlıklı biçimde büyüme hakkına sahiptir. Sevgi ve ilgi görme, dengeli ve düzenli beslenme, dinlenme, özgürce oyun oynama ve barınma her çocuğun olmazsa olmaz hakları arasındadır. Eğitim alma; şiddet, istismar, ihmal ve diğer tehlikelere karşı korunma da önemli çocuk haklarındandır. Ayrıca çocukların çalıştırmamaları, savaşlardan uzak tutulmaları, temiz bir çevrede yaşamaları ve engelli çocukların hayatlarının kolaylaştırılması devletlerin temel görevlerindendir.
Engin
Çocuk olarak haklarımızı kullanma konusunda çeşitli engellerle karşılaşabiliriz. Ancak ben bunları aşabilecek güçte olduğumuza inanıyorum. Arkadaşlar, biz gücümüzü Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden alıyoruz. Bu sözleşmeyle bizlere çok önemli haklar tanınmıştır. Doğuştan sahip olduğumuz bu hakları kullanabilmemiz için öncelikle onların farkında olmamız gerekmektedir.

Engin konuşmasında çocukların hangi haklarından söz etmiştir? 

  • Cevap:Her çocuk yaşama ve sağlıklı biçimde büyüme, Sevgi ve ilgi görme, dengeli ve düzenli beslenme, dinlenme, özgürce oyun oynama ve barınma, Eğitim alma, Şiddet ve istismara karşı korunmak.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı

Bir çocuk olarak düşüncelerinizi özgürce ifade edebilme hakkınızı yeterince kulla­nabildiğinizi söyleyebilir misiniz?

  • CevapBir çocuk olarak düşüncelerimi özgürce ifade edebilme hakkını yeterince kullanamıyorum.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı

Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar hangi haklarından yararlanamazlar?

  • Cevap: Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar eğitim hakkından, oyun oynama hakkında ve yaşına uygun sanat ve kültür etkinliklerinden yoksun kalmaktadır.

Çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanmakları için neler yapılmalıdır?

  • Cevap: Çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanmaları için gerek devlet, gerekse sivil toplum örgütleri çocukların bu ihtiyaçları karşılamak için gerekli çalışmaları yaparak çocukların ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı

Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız.

  • Cevap:Dünya çocuklarının en önemli sorununu Barınma, Beslenme, Sağlıklı Bir çevrede yaşama ve Eğitim alma haklarının yetersiz olmasıdır
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close