Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları / 4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

2017 – 2018 Eğitim Öğretim senesiyle birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Salih KARADAĞ, Prof. Dr. Mustafa BALCI, Erten ABDİK, Abdullah DEMİRALP tarafından kaleme alındığını görüyoruz.

4. Sınıf Matematik Yakın Çağ Yayınları Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

4. Sınıf Yakın Çağ Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı 

  • Cevap:

1. Aşağıdaki B , E ve F açılarını açıölçerinizle ölçünüz. Aşağıdaki ifadeyi, noktalı yerlere “aynı” ve “farklı” sözcüklerini yazarak tamamlayınız.
Bu açıların ölçüleri ……………….. duruşları ……………………. .

CEVAP:
Gördüğümüz üç farklı şekildeki açılar birbirlerinin aynısıdır. Tek farkları farklı şekilde konumlandırılmış olmalarıdır. Bu yüzden;
Bu açıların ölçüleri aynı duruşları farklıdır.
—-
2. Aşağıdaki her açı için üç ölçü verilmiştir. Açıların ölçülerini tahmin ediniz. Daha sonra açıölçerinizle açıları ölçerek tahmininizi kontrol ediniz.
CEVAP:
Ilk şekli gözden geçirecek olursak; dar bir açı olduğunu görebiliriz. 85° olamayacak kadar küçük, 25° olamayacak kadar büyük olduğunu çıkarabilmekteyiz. Bu yüzden 50° olarak tahminimizi yaparız.
Ikinci şekil geniş açılı olduğundan 80° seçeneğini direk olarak eleriz. 95° olacak kadar küçük olmadığını da gözümüzle çıkarabilmekteyiz. Bu açıdan tahminimiz 140° olacaktır.
Üçüncü şekil geniş açılı bir şekildir. Bu açıdan 90° seçeneğini baştan elemekteyiz. 170° olacak kadar da geniş bir açısı olmadığını çıkarabiliriz. Bu açıdan tahminimiz 105° olacaktır.
Tahminlerimizin tamamı uygun ve doğrudur.
—-
1. Ölçüleri aşağıda verilen açıları çiziniz.
a. 20° b. 50° c. 85° ç. 130° 

CEVAP:
Açı ölçümünde izlenecek yol şu şekildedir; ilk olarak açıölçer cetveli üzerinde biri açıölçer ortasında diğeri ise kenarda olmak üzere iki nokta belirlenir. Bu aşamadan sonra açıölçerin üzerinde istediğimiz açı belirlenir ve bir nokta ile işaretlenir. Son olarak merkezdeki noktadan işaret ile belirtilen noktaya cetvel yardımı ile bir doğru çizilir. Bu şekilde açı çizilmiş olacaktır.
—-

2. Aşağıdaki çiziniz;
a. 30°
b. 45°
c. 120°

CEVAP:
Göz kararı yapılan çizimlerde dikkat etmemiz gereken nokta aralıklardır. Açıların değerlerine bakarak dar, dik veya geniş açı olduklarını görebiliriz. Bu aşama ile birlikte hangi aralıkta ve hangi yakınlıkta olduklarını göz önüne alarak çizebiliriz.
a. 30° dar bir açıdır. Bu sebeple 90° lik açının yarısından biraz daha küçük olacak şekilde çizebiliriz.
b. 45° dar bir açıdır. Bu sebeple 90° nin tam yarısına gelecek şekilde çizebiliriz.
c. 120° lik açı geniş bir açıdır. 90° den bir miktar fazla olarak çizilmesi yetecektir. Bu açının çizilmesinde bir 90° ve bir adet 45° göz önüne getirilerek bir miktar küçültülüp çizilebilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir