Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Evvel Video
5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Gölgeler Nasıl Oluşur Cevapları

Hediye Vakti

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Ada Yayıncılık 5. Ünite Işığın Yayılması Sayfa 128, 129, 130, 131 Gölgeler Nasıl Oluşur Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Gölgeler Nasıl Oluşur Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

Güneşli bir günde arkadaşlarınızla birbirinizin gölgesine basmaya ya da gölgenizi yakalamaya çalıştığınız olmuştur. Gölge oyunu oynamaya ne dersiniz?

 • Cevap: Hareket halindeki arkadaşımızın gölgesine basmamız çok zordur. Oyundan çok uğraş isteyen bir etkinlik gibi oluyor. 

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Kullanacaklarımız: el feneri, karton, makas, plastik ya da tahta çubuklar (cetvel), saydam olmayan plastikler, yapıştırıcı.
İzlenecek Yol
Beşer kişilik gruplar oluşturunuz. Grup arkadaşlarınız arasında iş bölümü yapınız.
Kartonun ve plastiklerin üzerine çeşitli hayvan resimleri çiziniz. Resimleri kesip arkalarına çubukları yapıştırınız.
Sınıfı karartınız. Bir arkadaşınız, el fenerinin ışıklarıyla sınıfın bir duvarını aydınlatsın.
El fenerinden çıkan ışınların önüne önce kartondan, saydam olmayan plastiklerden kestiğiniz hayvan şekillerini tutunuz. Duvarda oluşan gölge durumlarını gözlemleyip not ediniz.
El feneriyle duvar arasındaki uzaklığı daha da azaltınız. Hayvan şekillerini el fenerinin ışınları önüne tekrar tutunuz. Oluşturduğunuz gölgeleri öncekilerle karşılaştırınız.
El fenerinden çıkan ışınların doğrultusunu değiştirerek aynı işlemleri tekrarlayınız.
Soruları Cevaplayalım
• Işık kaynağının izlediği yolda bulunan şekillerin gölgeleri nasıl oluşmuştur?

 • CevapGölge boyu cismin boyutu, cismin ışık kaynağına olan uzaklığı ve yakınlığı ile ilgilidir. Büyüklüğü sabit olan bir cisim ışık kaynağından uzaklaştıkça gölgesi küçülür.

• Cisimlerin ışık kaynağına uzaklıkları gölgelerin oluşumunu nasıl etkilemiştir?

 • Cevap:  Işık kaynağına yaklaşınca gölgesi büyür. Ayrıca gölge boyu ışık kaynağının cisme olan açısıyla ilgilidir. Dik açı ile vuran ışık gölge oluşturmazken yatay olarak vuran ışık gölge oluşturur.

• Işığın geliş doğrultusu ve oluşan gölgelerin boyu arasında nasıl bir ilişki olabilir?

 • CevapGölge boyu cismin boyutu, cismin ışık kaynağına olan uzaklığı ve yakınlığı ile ilgilidir. Büyüklüğü sabit olan bir cisim ışık kaynağından uzaklaştıkça gölgesi küçülür, Işık kaynağına yaklaşınca gölgesi büyür. Ayrıca gölge boyu ışık kaynağının cisme olan açısıyla ilgilidir. Dik açı ile vuran ışık gölge oluşturmazken yatay olarak vuran ışık gölge oluşturur.

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 130 Cevabı

Peki oluşan bir tam gölgenin büyüklüğünü değiştirebilir miyiz?

 • Cevap: Işık kaynağının ve cismin büyüklüklerine göre cisimlerin gölgelerinde değişmeler meydana gelir. Ekran bir cisimden uzaklaştırılmaya başlandığında gölgenin büyüklüğünde değişme olur ve gölgenin büyüklüğü artar. Cisim,ekran ve ışık kaynağı hareket ettirilerek gölgenin büyüklüğünden değişiklikler oluşturulabilir.

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 1 Cevabı

Kullanacaklarımız: 2 adet mum, karton (35 cm x 50 cm ebatlarında), kibrit, yapıştırıcı bant, cetvel, dikdörtgen şeklinde bir cisim, yuvarlak bir cisim.
İzlenecek Yol
Beşer kişilik gruplar oluşturunuz. Grup arkadaşlarınız arasında iş bölümü yapınız.
Kartonun uzun kenarından 5 cm’lik kısmını katlayınız. Bu kısmı, masanın üzerine gelecek şekilde yapıştırarak kartonun dik durmasını sağlayınız.
Mumu yakıp cisim önüne koyduğunuzda gölgenin durumunu nasıl değiştirebileceğinizi tahmin ediniz. Tahminlerinizi defterinize yazınız.
Mumu yakıp kartondan 30 cm uzakta olacak şekilde yerleştiriniz. Dikdörtgen şeklindeki cismi mumun önüne koyarak gölgesini kartona (ekrana) düşürünüz. Cismi yanan muma yaklaştırıp uzaklaştırınız. Gölgesindeki koyuluğun değişimini inceleyip not ediniz.
Cismi sabit bir noktada tutarak bu kez mumu cisme yaklaştırıp uzaklaştırınız. Gölge oluşumlarını inceleyiniz.
Soruları Cevaplayalım
• Cismin ışık kaynağına yakınlığı ve uzaklığı gölge oluşumunu nasıl etkiledi?

 • Cevap: Bir cisim ne kadar büyük olursa olsun cisim kaynağa yaklaştığında gölge boyu büyür. Ama cisim kaynaktan uzaklaştığında gölge boyu küçülür. Cismin şekli önemli değildir. Cismin boyunun da önemi yoktur. Sadece cisme olan uzaklık yada yakınlığı önemlidir. Bunu cismi sabit tutup ışık kaynağını uzaklaştırıp yakınlaştırarak da kolayca öğrenebiliriz. Cismi sabit tutarız. Işık kaynağını cisme yaklaştırırız. O zaman cismin gölge boyu büyür. Ya da cismi sabit tutup ışık kaynağını uzaklaştırınca cismin gölge boyu küçülür. Yani gölge boyu ile cismin kaynaktan uzaklığını böyle ilişkilendirebiliriz.

• Deneydeki bağımlı, bağımsız ve kontrol edilen değişkenleriniz nelerdir?

 • Cevap:
 • Bağımlı değişken: Mum ışığı
 • Bağımsız değişken: karton
 • kontrol edilen değişken: mum ışığı

• Tahminleriniz ile yaptığınız deney sonuçları birbirini doğruladı mı? Bunu nasıl açıklarsınız?

 • Cevap: Evet doğruladı. Tam da beklediğim sonuçlar çıktı
2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!