Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Güneş, Dünya ve Ay Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Ada Yayıncılık 1. Ünite Güneş, Dünya ve Ay Sayfa 21, 22, 23, 24 Güneş, Dünya ve Ay Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Güneş, Dünya ve Ay Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Güneş, Dünya ve Ay’ın şekilleri ile hareketleri için ne söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Güneş, Dünya ve Ay birbirine göre hareket halindedir. Dünya; kendi ekseni etrafında dönerken Güneş etrafında da dolanır. Ay ise hem kendi etrafında hem Dünya etrafında hem de Dünya ile birlikte Güneş’in etrafında döner.

Kullanacaklarımız: tebeşir, el feneri.

İzlenecek Yol; Üçer kişilik gruplar oluşturunuz. Dünya’nın Güneş etrafındaki dolanma hareketini gösteren hayalî şekli öğretmeninizden tebeşirle yere çizmesini isteyiniz. Güneş rolünü oynayan öğrenci, resimdeki gibi şeklin ortasında duracak ve el fenerini tutacaktır. Dünya rolünü oynayan öğrenci, çizgi üzerinde bir noktada beklerken Ay rolünü oynayan arkadaşı, yanında duracaktır. Dünya rolünü oynayan öğrenci kendi etrafında dönerek çizgi üzerinde yürüsün. Ay rolünü oynayan öğrenci de onun çevresinde dolanırken kendi etrafında da dönsün. Bu sırada Güneş rolünü oynayan öğrenci, el fenerinden çıkan ışıkları, Dünya rolünü oynayan arkadaşına doğru sürekli olarak tutsun.

Soruları Cevaplayalım

Ay, Dünya etrafında dolanırken kendi etrafında hangi hareketi yapar?

  • Cevap: Ay kendi ekseni etrafında dönme hareketi yapar. Kendi ekseni etrafında dönüş yönü saat yönünün tersinedir. Ay Dünya’nın etrafında dolanma hareketi yapar. Dolanma hareketinin yönü de saat yönünün tersinedir. Ay’ın kendi etrafındaki dönme hareketi ile Dünya etrafındaki dolanma hareketlerinin süresi aynı olduğundan, Dünya`nın neresinden bakarsak bakalım Ay`ın hep aynı yüzünü görürüz.

Bu etkinlikte Ay ve Dünya’nın kaç tür hareketini belirlediniz? Bu hareketler nelerdir?

  • Cevap: Ay’ın 3 tür hareketini belirledik; Kendi etrafında, dünyanın etrafında, dünyanın etrafında ve güneşin etrafında döner.

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Ay’ın hareketlerini Dünya’nın hareketlerine benzetebilir misiniz?

  • Cevap: Bazı yönlerden benzetebiliriz. Ayrıntılı olarak açıklarsak: Bir gök cismi olan Ay’ın üç türlü hareketi vardır. Bu hareketleri ve sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz:1. Ay kendi etrafında döner. Bu dönüşünün sonucunda Ay’ın üzerinde de gece ve gündüz oluşur.2. Ay, Dünya’nın etrafında döner. Dünya etrafındaki dönüşünü yaklaşık 29 günde tamamlar. Dünya üzerinden Ay’a baktığımızda Ay’ın daima aynı yüzünü görürüz. Bunun nedeni Ay’ın kendi etrafındaki dönüşü ile Dünya etrafındaki dönüşünü aynı sürede tamamlamasıdır. Sonuç olarak Ay’ın hareketlerini özetlersek;

Kendi etrafındaki hareketi
Dünya etrafındaki hareketi
Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketidir.

Yukarıdaki resimde anlatılmak istenen nedir? Yorumlayınız

  • Cevap: Dünya’nın Güneş etrafında Ayın da Dünya etrafında yapmış olduğu dönme işlerini ve hareketlerini gösteren bir şekildir.

5. Sınıf Ada Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21, 22, 23, 24 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!