Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Isı, Maddeleri Etkiler Neler Öğrendik Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Ada Yayıncılık 4. Ünite Madde ve Değişim Sayfa 105, 106, 107, 108 Isı, Maddeleri Etkiler Neler Öğrendik Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Isı, Maddeleri Etkiler Neler Öğrendik Cevapları

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

1) Eren, cam kavanozun kapağını açamıyor. Destan ise bu problemi çözeceğini söylüyor. Destan, ısının maddeler üzerindeki etkisinden yararlanarak problemi çözüyor. Sizce bu olay nasıl çözülebilir?

  • CevapGenleşme: Genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır.  Destan kapağa ısı vermiş ve genleşmesini gevşemesini sağlamıştır. Bu da kavanozun açılmasını sağlamıştır.

2) Kara yolu köprülerinde, bloklar arasında boşluklar bırakılır. Bunun nedenini açıklayarak aşağıya yazınız.

  • Cevap: Kara yolu köprülerinde, bloklar arasına boşluklar bırakılır. Bunun nedeni: Demir köprülerin bağlantı yerleri ve köprünün ayaklarının genleşme olayının göz önüne alınarak yapılmasıdır. Bu şekilde köprünün ayağı tekerler üzerine oturtularak serbest bırakılır.

5. Sınıf Ada Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı

3) İki resim de aynı yerden bakılarak biri kışın, diğeri yazın çizilmiştir. Fakat resimlerde farklılıklar vardır. Bu farklılıkları görebiliyorsanız oluşma nedenleriyle birlikte aşağıya yazınız.

  • Cevap: Yazın elektrik telleri genleşir kışın ise sertleşir. Sıcaklığın etkisiyle genleşme görülür. Aradaki fark budur.

4) Can, balonla oynadıktan sonra balonunu balkon demirine bağladı ve uyumak üzere odasına gitti. Sabah kalktığında balonunu görünce şaşkınlık içinde annesine bağırdı:

“Anne, balonumun havası inmiş! Havasını kim indirdi?”
Annesi, Can’a durumu nasıl açıklamış olabilir?

Siz bu olaydan nasıl bir sonuç çıkardınız?

  • Cevap: Balonun içindeki hava bizim ciğerlerimizin havasıdır. Bu hava da sıcak olur ve balon büyür. Ama bir süre sonra bu sıcak hava artık soğuk olacaktır ve inecektir. Yani sorun balonun içindeki havanın soğumasıdır. Ben olsam ben de böyle açıklardım.

5) Çeşitli kavram ve sözcükler numaralanıp aşağıdaki tabloya yerleştirilmiştir. Aşağıdaki soruların cevabını kutucuk numaralarını kullanarak altlarına yazınız.

1. Genleşme
2. Demir yolu
3. Soğuma
4. Büzülme
5. Çelik köprü
6. Isınma
7. Kavanoz kapağı
8. Ütü tabanı
9. Telefon telleri

Sorular

1) Isı alınca genleşenler hangileridir?

  • Cevap: Telefon telleri, kavanoz kapağı, çelik köprü, demir yolu, ütü tabanı.

2) Madde dış ortama ısı verince hangi olaylar gerçekleşir?

  • Cevap: Isınma, genleşme, büzülme.

3) Isının maddeler üzerindeki en belirgin etkileri hangileridir?

  • Cevap: Genleşme, büzülme, ısınma, soğuma.

5. Sınıf Ada Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 105, 106, 107, 108 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!