Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Berkay Yayınları Öncesi ve Sonrası

5. Sınıf Berkay Yayınları Öğrenci Çalışma Kitabı Atatürk İlke ve İnkılapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Berkay Yayıncılık / 5. Sınıf Berkay Yayınları Öğrenci Çalışma Kitabı Atatürkçülük El Kitabı

5. Sınıf Berkay Yayınları Öğrenci Çalışma Kitabı Atatürkçülük El Kitabı

Sponsorlu Bağlantılar


5. Sınıf Berkay Yayınları Öğrenci Çalışma Kitabı Atatürkçülük El Kitabı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 2. Ünite  Adım Adım Türkiye Sayfa 35 Atatürkçülük El Kitabı Etkinlik Soruları ve Cevapları

Atatürkçülük El Kitabı

Atatürk ilkeleri; cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik, inkılapçılık olmak üzere altı ilkeden oluşur. Aşağıdaki kutularda bu ilkelerin açıklamaları verilmiştir. Bu açıklamaların Atatürk ilkelerinden hangisiyle ilgili olduğunu kutulardaki noktalı yerlere yazınız.

Cevap Milliyetçilik

Türk milletinin bir ferdi olmayı benimsemeyi, milleti oluşturan unsurlara değer vermeyi ifade eder. Bu ilkeyle insanlar mensup olduğu Türk milletine bağlılık duyar. Bu ilkeyi benimsemiş vatan­daşlar Türk milleti için fedakârca çalışır ve kendi milletiyle gurur duyar.


Cevap Devletçilik

Ülkenin kalkınması, ilerlemesi ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkması için devletin ekonomide doğrudan faaliyetlerde bulunmasıdır. Türkiye’nin özel koşullarından doğmuş bu ilkeyle devlet ikti­sadi alanda daha fazla yer alır. Bunun yanında devlet özel teşebbüsü de destekler.


Cevap Laiklik

Din ile devlet işlerinin ayrılması anlamına gelen bu ilkeyle kamusal hayatta din kuralları yerine hukuk kuralları esas alınır. Bu ilkeyle vatandaşların din ve vicdan hürriyetleri teminat altındadır. Dev­let, vatandaşların dinî inançlarını serbestçe yaşamaları için gerekli önlemleri alır.


Cevap İnkılapçılık

Türkiye’nin ilerlemesini, gelişmesini esas alan bu ilke, diğer ilkeleri de içine alan genel bir ilke olarak kabul edilir. Ekonomide, sağlıkta, eğitimde, kültürde, sanatta, sporda yenilikleri benimseme­di ve yeniliklere açık olmayı ifade eder.


Cevap Halkçılık

Türk milletine mensup bütün vatandaşları eşit gören, vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım gözetmeyen ve bu anlayışa göre devlet yönetimini şekillendiren ilkedir. Bu ilkeye göre vatandaşlar kadın-erkek, köylü-kentli, işçi-memur-çiftçi gibi herhangi bir ayrıma tabi tutulamaz; herkes eşittir.


Cevap Cumhuriyetçilik

Halkın, yöneticilerini yine kendisinin seçmesidir. Bu ilkeyle millî egemenlik sağlanmış ve ege­menlik millete verilmiştir. Saltanatın kaldırılması, kadınlara seçme-seçilme hakkının tanınması bu ilke doğrultusunda yapılan inkılaplardır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

25 Yorumlar

 1. 5/K DAN HACKER ADAM

  elinize sağlık

 2. Çok güzel olmuş elerinize sağlık

 3. sogul eline sagılık

 4. çok saolun işime çok yaradı kolay yl işte tekrardan çok saolun <3

 5. Çalışkan Ortalama 97

  HARİKA 🙂 HEP HAZİRAN KONUYORUM:))

 6. Vallaha çok g
  uzel????????☺

 7. aynen süpir yaa yaslar kaç ben 11

 8. bu arada sağolun varolun 🙂

 9. Süperrrrrrrrr?

 10. helal be helal

 11. bu arada fevzi cakmak ortaokulunda okuyanalr 1lesın

 12. teşekürler iyiki varsınız çünkü hep sorunun cevabını bakıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir