Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Anka Yayınevi

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 71 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Anka Yayınevi

Etkinlik

Hz. Muhammed (s.a.v.), 610 yılının Ramazan ayında, bir gün Nur Dağı’ndaki Hira Ma ğarası’nda bulunuyordu. Orada derin düşüncelere daldığı bir sırada Vahiy Meleği Cebrail (a.s.) gelerek Kur’an’ın ilk ayetlerini getirdi. Daha önce hiç karşılaşmadığı ve ilk defa yaşadığı böyle bir durum Peygamberimizi (s.a.v.) endişelendirdi. Oldukça kaygılanan ve hızlı bir şekilde evine gelen Hz. Muhammed (s.a.v.), başından geçenleri eşi Hz. Hatice’ye (r.a.) anlattı ve yaşadığı olay hakkında onun görüşünü sordu. Hz. Hatice (r.a.) de ona şunları söyledi: “Asla endişe etme! Vallahi Allah seni asla utandırmayacaktır.

Çünkü sen akrabalarına karşı sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirir, doğruyu konuşursun. İşini göremeyenlere destek olur, yokluk içindeki insanlara yardım eder, misafirlere ikramda bulunursun. Bütün sıkıntılarına rağmen halka yardım edersin.” Yaptığı bu açıklamanın ardından Hz. Hatice (r.a.), eşi Hz. Muhammed’i (s.a.v.) Yahudilik ve Hristiyanlık hakkında bilgili bir kişi olan amcasının oğlu Varaka’ya götürdü. Durumu bir kez de ona anlatıp görüşünü sordular. Varaka onlara, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah (c.c.) tarafından peygamber olarak görevlendirildiğini söyleyerek görüşünü açıkladı.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kendisine ilk vahiy gelince durumu sizce neden eşiyle paylaşmıştır? Bu metinden, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) kişiliği ile ilgili ne gibi sonuçlar çıkarılabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Peygamber Efendimiz bence eşinin kendisine destek olmasını istemiştir. İnsanlar kendilerine destek olacak anlayacak birinin olmasını isterler. Bu durum Peygamberimizin karısının fikirlerine önem verdiğini ve onu hayat yoldaşı olarak gördüğünü gösterir.

5. Sınıf Anka Yayınevi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!